Jak korzystać z rozwiązania CGM, aby kontrolować hiperglikemię i wydłużyć czas w zakresie
Aplikacja Accu-Chek® SmartGuide na smartfona łączy się z czujnikiem CGM i dostarcza informacji o wartościach i trendach glukozy. Podwyższone wartości są domyślnie oznaczane kolorami w sposób następujący:
- Żółty: wysokie wartości pomiędzy 180–250 mg/dL
- Pomarańczowy: bardzo wysokie wartości powyżej 250 mg/dL
Korzystając z rozwiązania CGM, możesz zobaczyć swój czas w zakresie (time in range, TIR) w okresie od jednego do trzech tygodni. Pozwoli Ci to poznać procent czasu, w którym Twoje wartości glukozy znajdowały się w zakresie docelowym lub poza nim.
Celem jest zmniejszenie wysokich wartości i utrzymanie się w zakresie docelowym przez możliwie najdłuższy czas. Gdy obniżasz wysokie wartości glukozy i utrzymujesz je w zakresie, z czasem spada również poziom HbA1c. Aby dowiedzieć się więcej o czasie w zakresie i zalecanych wartościach docelowych, przeczytaj artykuł „Wyjaśnienie czasu w zakresie docelowym”.
Alarmy dotyczące hiperglikemii
Wysoką glukozę możesz „odczuwać” dopiero wtedy, gdy jest już znacząco podwyższona. Aplikacja Accu-Chek® SmartGuide może generować alarm, gdy wartości glukozy są bardzo wysokie. Jeśli ta opcja jest włączona, otrzymasz ostrzeżenie, które pozwoli Ci zdecydować o podjęciu odpowiednich działań. Więcej na temat funkcji alarmu dowiesz się z artykułu „Omówienie alarmów i korzystanie z nich w aplikacji Accu-Chek® SmartGuide”.
Strzałki trendów
Oprócz funkcji alarmu, bardzo pomocnym narzędziem są strzałki trendu. Strzałka trendu pokazuje, w którym kierunku będzie rozwijać się poziom glukozy w ciągu najbliższych kilku minut. Jeśli strzałka jest skierowana w górę, poziom glukozy rośnie, jeśli w dół, spada. Informacje te możesz dodatkowo wykorzystać do oceny wysokiego poziomu glukozy i podjęcia niezbędnych kroków.

Wzrasta szybko
Twoja wartość glukozy wzrasta w szybkim tempie
(> 30 mg/dL w ciągu kolejnych 15 minut).

Wzrasta powoli
Twoja wartość glukozy wzrasta w wolnym tempie
(15–30 mg/dL w ciągu kolejnych 15 minut).
Więcej informacji na temat strzałek trendu zawiera artykuł „Omówienie strzałek trendów w aplikacji Accu-Chek® SmartGuide”.
Predykcja 2‑godzinna
Aplikacja Accu-Chek® SmartGuide Predict przewiduje poziom glukozy na najbliższe dwie godziny. Predykcja 2‑godzinna może pomóc w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji dotyczących dawkowania insuliny, spożycia węglowodanów lub planowanych aktywności. Decyzje należy podejmować na podstawie predykcji stężenia glukozy na najbliższe 45 minut i często sprawdzać ją przed podjęciem dalszych działań. Więcej informacji o funkcji predykcji zawiera artykuł „Korzystanie z funkcji Predykcja stężenia glukozy w aplikacji Accu-Chek® SmartGuide Predict”.

Jak leczyć hiperglikemię
Jeśli zaobserwujesz, że Twoje wartości glukozy są wysokie (być może aplikacja wygenerowała alarm), przyjrzyj się bliżej informacjom z aplikacji CGM.
- Jak długo utrzymuje się wysoki poziom glukozy?
- Jesteś bezpośrednio po posiłku, ale wstrzyknięta już insulina nie zdążyła w pełni zadziałać?
- A może wartości glukozy są podwyższone od jakiegoś czasu?
- Czy strzałka trendu pokazuje spadające lub rosnące wartości w ciągu najbliższych kilku minut?
- Co prognozuje funkcja predykcji 2‑godzinnej?
Jeśli strzałka trendu wzrasta / predykcja 2‑godzinna prognozuje wysoki poziom glukozy PRZED posiłkiem, rozważ następujące rozwiązania:
- Zwiększenie insuliny bolusowej (więcej insuliny do korekty).
- Zwiększenie odstępu między posiłkiem a zastrzykiem insuliny.
- Spożycie mniejszej ilości węglowodanów szybko działających.
Jeśli strzałka trendu rośnie gwałtownie, a wartości glukozy są bardzo wysokie:
- Zwróć uwagę, czy w organizmie znajduje się insulina, w przeciwnym razie wstrzyknij insulinę korygującą.
- Regularnie sprawdzaj poziom glukozy.
Jeśli poziom glukozy jest stale podwyższony, porozmawiaj ze swoim lekarzem w celu ustalenia, czy terapia cukrzycy i leki są nadal odpowiednie. Czy samokontrolę cukrzycy można jeszcze w jakiś sposób zoptymalizować? Regularne przyjmowanie leków przeciwcukrzycowych, zdrowa i zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna i odpowiedni sen to ważne czynniki pozwalające utrzymać właściwy poziom glukozy.
Pij odpowiednią ilość płynów
W przypadku długotrwale utrzymującego się wysokiego poziomu glukozy powyżej 180 mg/dL należy pamiętać o piciu wystarczającej ilości niezawierających cukru płynów, aby zrekompensować ich utratę przez nerki.
Wykonuj ćwiczenia pomagające obniżyć wysoki poziom glukozy
Szybki spacer lub jazda na rowerze mogą zwiększyć wychwyt glukozy przez komórki nawet o 40 %, co obniża poziom glukozy we krwi4. Aby uzyskać największe korzyści, należy dążyć do 30 minut aktywności o umiarkowanej intensywności (np. jazda na rowerze), przez większość dni w tygodniu lub 75 minut na tydzień w przypadku intensywniejszej aktywności. Pozytywne efekty aktywności fizycznej utrzymują się maksymalnie przez 2 dni. Staraj się zatem, aby okres braku aktywności nie trwał 2 dni z rzędu5. Zapytaj swojego lekarza, czy jest coś, na co należy zwrócić uwagę podczas ćwiczeń. Więcej informacji zawiera artykuł „W jaki sposób aktywność fizyczna wpływa na organizm i wartości glukozy?”
Ważne: W przypadku bezwzględnego niedoboru insuliny, jak w przypadku cukrzycy typu 1, należy upewnić się, że poziom ketonów nie jest podwyższony, gdy przez pewien czas wartości glukozy przekraczają 240 mg/dL. NIE podejmuj aktywności fizycznej, jeśli badania wykazują wysoki poziom ciał ketonowych w moczu lub we krwi oraz wysokie stężenie glukozy. Wysokie poziomy ciał ketonowych i glukozy mogą oznaczać, że cukrzyca jest poza kontrolą. Aby uzyskać więcej informacji na temat postępowania w przypadku zwiększonego stężenia ciał ketonowych, przeczytaj: „Omówienie kwasicy ketonowej w przebiegu cukrzycy (DKA) i zespołu hiperglikemiczno-hiperosmolarnego (HHS)”6.
Przyjmuj zastrzyki insuliny w celu skorygowania wysokich poziomów
Pacjenci stosujący terapię zastrzykową wielokrotnie w ciągu dnia zazwyczaj przyjmują insulinę podstawową, a oprócz tego stosują insulinę szybko- lub krótkodziałającą do posiłków oraz w celu korygowania podwyższonych poziomów glukozy.
W celu korygowania wysokich poziomów masz do dyspozycji poniższe opcje:
- Masz plan wstrzyknięć insuliny (skala suwakowa), który dokładnie określa, ile insuliny potrzebujesz, aby poziom glukozy powrócił do zakresu docelowego.
albo
- Znasz swój współczynnik wrażliwości na insulinę (ISF), określany również jako współczynnik korekcji insuliny (ICF), który mówi, o ile 1 jednostka insuliny obniża poziom glukozy we krwi.
Stosując zastrzyki insuliny w celu skorygowania wysokiego poziomu glukozy, pamiętaj, że insulina dopiero po jakimś czasie osiąga pełne działanie obniżające poziom glukozy we krwi. Na przykład krótkodziałający analog insuliny potrzebuje około 4. godzin na osiągnięcie pełnego działania obniżającego poziom glukozy we krwi. Dlatego przed wstrzyknięciem kolejnej dawki insuliny w celu dokonania korekty należy odczekać pewien czas7.
Oczekiwanie na pełne działanie insuliny może być szczególnie trudne w przypadku korzystania z rozwiązania CGM. Może wystąpić pokusa szybkiego ponownego wstrzyknięcia insuliny korygującej, ponieważ aplikacja Accu-Chek® SmartGuide natychmiast pokazuje gwałtowny wzrost wartości glukozy po posiłku. Ważne jest, aby poczekać na pełny efekt ostatniego zastrzyku i nie dopuścić do sytuacji, w której widok krzywej poziomu glukozy spowodował u Ciebie zaniepokojenie.
W przypadku liczenia węglowodanów pomocny może być kalkulator bolusa. Określa właściwą dawkę insuliny i uwzględnia insulinę, która nadal działa po ostatnim wstrzyknięciu.
Ponadto, jeśli poziom glukozy nadal się nie zmienia, powodem może być błąd czujnika. W tym przypadku należy wykonać pomiar poziomu glukozy we krwi.
Na przyszłość należy ocenić, czy do spożycia węglowodanów potrzebna byłaby większa dawka insuliny, czy należy ponownie rozważyć czas między posiłkiem a wstrzyknięciem insuliny.
Jakie są skutki nieleczenia hiperglikemii?
Mimo że hiperglikemia nie powoduje objawów tak szybko jak hipoglikemia, nie wolno jej lekceważyć, aby uniknąć potencjalnych długoterminowych komplikacji cukrzycy.
Oprócz potencjalnych długoterminowych komplikacji, u osób, których organizm nie wytwarza własnej insuliny (głównie cukrzyca typu 1), epizod hiperglikemii przy braku insuliny może również powodować zagrażający życiu stan, zwany kwasicą ketonową w przebiegu cukrzycy (DKA, ang. diabetic ketoacidosis). Nieleczona kwasica ketonowa w przebiegu cukrzycy może prowadzić do śpiączki cukrzycowej. W rzadkich przypadkach bardzo wysoka glukoza w cukrzycy typu 2 może prowadzić do stanu zwanego zespołem hiperglikemiczno-hiperosmolarnym (HHS, ang. hyperglycemic hyperosmolar syndrome), który również może skutkować śpiączką.
Dlatego hiperglikemię należy traktować poważnie i leczyć! Więcej informacji na temat ostrych stanów DKA i HHS znajdziesz w artykule „Omówienie kwasicy ketonowej w przebiegu cukrzycy (DKA) i zespołu hiperglikemiczno-hiperosmolarnego (HHS)”8.
Teraz już wiesz, czym jest hiperglikemia, jakie są jej objawy i jak rozwiązanie CGM z wykresami i alarmami może pomóc. Wiesz, że ważne jest przyjmowanie dużych ilości płynów, gdy wartości są wysokie, a aktywność fizyczna i insulina mogą obniżyć poziom glukozy, aby powrócić do zakresu docelowego. Znajomość powodów lub przyczyn wysokich wartości glukozy, może pomóc w ustaleniu odpowiednich rozwiązań i uniknięciu hiperglikemii w przyszłości. Aby dowiedzieć się więcej o potencjalnych przyczynach hiperglikemii, przeczytaj artykuły „Co powoduje hiperglikemię w ciągu dnia?” oraz „Co powoduje hiperglikemię w nocy i przed śniadaniem?”.
Źródła:
[1] American Diabetes Association Professional Practice Committee, Draznin B, Aroda VR, Bakris G, Benson G, Brown FM, Freeman R, Green J, Huang E, Isaacs D, Kahan S, Leon J, Lyons SK, Peters AL, Prahalad P, Reusch JEB, Young-Hyman D. 6. Glycemic Targets: Standards of Medical Care in Diabetes-2022. Diabetes Care. 2022 Jan 1;45(Suppl 1):S83-S96. doi: 10.2337/dc22-S006. PMID: 34964868.
[2] American Diabetes Association. Hyperglycemia (High Blood Glucose). Pobrano 8 listopada 2022 r. ze strony https://diabetes.org/healthy-living/medication-treatments/blood-glucose-testing-and-control/hyperglycemia#:~:text=Hyperglycemia%20is%20the%20technical%20term,can't%20use%20 insulin%20properly.
[3] Bundesärztekammer (BÄK), Kassenärztliche Bundesvereinigung (KBV), Arbeitsgemeinschaft der Wissenschaftlichen Medizinischen Fachgesellschaften (AWMF). Patienten-Leitlinie zur Nationalen Versorgungs-Leitlinie „Therapie des Typ-2-Diabetes“, 1. Auflage. Version 1. 2015. Retrieved February 21, 2023 Available from: www.dm therapie.versorgungsleitlinien.de, DOI: 10.6101/AZQ/000238
[4] Venkatasamy VV, Pericherla S, Manthuruthil S, Mishra S, Hanno R. Effect of Physical activity on Insulin Resistance, Inflammation and Oxidative Stress in Diabetes Mellitus. J Clin Diagn Res. 2013 Aug;7(8):1764-6. doi: 10.7860/JCDR/2013/6518.3306. Epub 2013 Jul 17. PMID: 24086908; PMCID: PMC3782965.
[5] Davies MJ, Aroda VR, Collins BS, Gabbay RA, Green J, Maruthur NM, Rosas SE, Del Prato S, Mathieu C, Mingrone G, Rossing P, Tankova T, Tsapas A, Buse JB. Management of Hyperglycemia in Type 2 Diabetes, 2022. A Consensus Report by the American Diabetes Association (ADA) and the European Association for the Study of Diabetes (EASD). Diabetes Care. 2022 Nov 1;45(11):2753-2786. doi: 10.2337/dci22-0034. PMID: 36148880.
[6] American Diabetes Association. Diabetes & DKA (Ketoacidosis). Pobrano 8 listopada 2022 r. ze strony, from https://diabetes.org/diabetes/dka-ketoacidosis-ketones
[7] Walsh J, Roberts R. Pumping insulin, 6th edition, 2017, S129-136
[8] Wolfsdorf JI, Glaser N, Agus M, Fritsch M, Hanas R, Rewers A, Sperling MA, Codner E. ISPAD Clinical Practice Consensus Guidelines 2018: Diabetic ketoacidosis and the hyperglycemic hyperosmolar state. Pediatr Diabetes. 2018 Oct;19 Suppl 27:155-177. doi: 10.1111/pedi.12701. PMID: 29900641.