Accu-Chek Combo pompa insulinowa

Uwaga! Ważna informacja dotycząca dostępności systemu Accu-Chek Combo w Polsce, zapoznaj się!

Instrukcja używania
Często Zadawane Pytania

Aby uzyskać więcej informacji, sprawdź nasze często zadawane pytania.

Pompa insulinowa Accu-Chek Spirit Combo może być wystawiona na krótki przypadkowy kontakt z wodą, taki jak deszcz, ochlapanie lub przypadkowe zanurzenie w wodzie. Przed kąpielą lub udaniem się do jacuzzi, pod prysznic lub na basen pompę insulinową należy odłączyć i pozostawić w bezpiecznym miejscu. Glukometr Accu-Chek Performa Combo nie jest wodoodporny i zawsze musi pozostawać w suchym miejscu.

Warto pamiętać, że w czasie odłączenia pompa insulinowa nie dostarcza insuliny do organizmu.

Do glukometru Accu-Chek Performa Combo należy stosować trzy baterie alkaliczne 1,5 V AAA.

Nie. Pompa insulinowa Accu-Chek Spirit Combo współpracuje tylko z jedynm glukometrem Accu-Chek Performa Combo i tylko te urządzenia mogą skutecznie się ze sobą komunikować. Ze względów bezpieczeństwa nie jest możliwe łączenie więcej niż jednego glukometru Accu-Chek Performa Combo z pompą insulinową.

W przypadku gdy na ekranie pompy insulinowej pojawia się ostrzeżenie, jednocześnie zaczyna ona wibrować i emitować sygnał akustyczny. Ponadto ostrzeżenie to jest również wyświetlane na ekranie glukometru Accu-Chek Performa Combo; użytkownik nie musi mieć bezpośredniego wzrokowego kontaktu z pompą, aby zapoznać się z treścią ostrzeżenia i następnie podjąć odpowiednie działania. 

Ciśnienie barometryczne w trakcie używania pompy powinno wynosić od 50 do 106 kPa (500–1060 mbar). Oznacza to, że w przypadku pompy insulinowej Accu-Chek Spirit Combo teoretyczny operacyjny zakres wysokości wynosi od +5643 do -360 metrów.

Dawka podstawowa, czyli tzw. "baza" jest podawana niezależnie od przyjmowanych posiłków. Warto pamiętać, że w pompie insulinowej istnieje możliwość ustawienia kilku rodzajów bazy na różne okoliczności np. czas infekcji, zwiększonego wysiłku, menstruacji itp.

 

Dawka podstawowa, czyli tzw. "baza" niezależne od przyjmowanych posiłków. Warto pamiętać, że w pompie insulinowej istnieje możliwość ustawienia kilku rodzajów bazy na różne okoliczności np. czas infekcji, zwiększonego wysiłku, menstruacji itp. Właściwa lub ścisła kontrola glikemii wymaga zrównoważonego podejścia. Pompa insulinowa zapewnia kontrolę poziomu glukozy we krwi, jednak takie czynniki, jak prawidłowa dieta, monitorowanie glikemii oraz regularna aktywność fizyczna są tu równie ważne. Pompa insulinowa nie jest odpowiedzialna za dbanie o pełną kontrolę cukrzycy – to zadanie jej użytkownika.

Bezpieczeństwo pomp insulinowych jest szeroko udokumentowane. Od lat urządzenia te są stosowane przez setki tysięcy ludzi na całym świecie. Obecnie postęp technologiczny umożliwia tworzenie jeszcze doskonalszych rozwiązań w zakresie pomp insulinowych, np. pompa Accu-Chek Spirit Combo każdego dnia wykonuje ponad 9 milionów operacji kontrolujących bezpieczeństwo.

Samo zakładanie wkłucia może wiązać się z odczuciem niewielkiego uszczypnięcia; wiele osób uważa, że zakładanie wkłucia w przypadku zestawu infuzyjnego jest wygodniejsze i bardziej komfortowe niż podawanie insuliny penem. Po założeniu zestawu infuzyjnego wiele osób zapomina, że go w ogóle nosi.

Konstrukcja pompy Accu-Chek Spirit Combo umożliwia jej bezpieczne użytkowanie w polu skanowania. W przypadku zakłóceń pola magnetycznego pompa wysyła ostrzeżenie w postaci sygnałów dźwiękowego oraz dotykowego (sygnał akustyczny, wibracje), ponadto na wyświetlaczu pojawia się komunikat o błędzie elektronicznym ‘E7’. W trybie awaryjnym podawanie insuliny zostaje natychmiast przerwane. Po sprawdzeniu błędu pompa może być ponownie uruchomiona przez użytkownika. 
Teoretycznie silne pole magnetyczne może prowadzić do trwałego uszkodzenia pompy insulinowej, jednak dotychczas nie odnotowano takiego przypadku. 

Pompa insulinowa jest podłączona z wykorzystaniem zestawu infuzyjnego. W zależności od modelu zestaw infuzyjny wyposażony jest w stalową lub teflonową kaniulę. W przypadku zestawu infuzyjnego z teflonową kaniulą, zakładany jest za pomocą igły wprowadzającej, która natychmiast po wprowadzeniu kaniuli jest usuwana. W zależności od modelu zestawu infuzyjnego kaniula może być wprowadzana pod kątem 90 lub 20–45° w stosunku do powierzchni skóry. Zestaw infuzyjny należy zmieniać co 2 (stalowa kaniula), 3 dni (teflonowa kaniula). 
Zestaw infuzyjny można założyć w okolicy brzucha, ale są też alternatywne miejsca zakładania inne niż brzuch. Większość użytkowników pomp insulinowych zmienia miejsca wkłucia w obrębie brzucha, ponieważ ta okolica cechuje się najlepszą wchłanialnością.

Należy skonsultować się z lekarzem w kwestii ewentualnego wskazania innej odpowiedniej okolicy do wykonywania wkłuć. Nowoczesne zestawy infuzyjne zapewniają wygodę użytkowania i są proste w obsłudze, a mnogość typów i modeli sprawia, że każdy użytkownik może wybrać zestaw infuzyjny dostosowany do swoich potrzeb i preferencji.

Nie. Nie wolno umieszczać pompy insulinowej w pobliżu źródeł emitujących pole elektromagnetyczne, takich jak aparat rentgenowski, tomograf komputerowy lub RM. Pompę insulinową należy odłączyć i pozostawić w bezpiecznym miejscu poza obszarem działania tych urządzeń. Niezastosowanie się do tego zalecenia może skutkować poważnym uszkodzeniem pompy insulinowej.

W celu wyeliminowania jakiegokolwiek zagrożenia dla zdrowia system Accu-Chek Combo spełnia kanadyjskie i amerykańskie normy szybkości absorpcji właściwej (SAR). W przypadku telefonów komórkowych i innych urządzeń tego typu norma SAR wynosi 1,6 W/kg1. Średni poziom wartości SAR w przypadku pompy insulinowej to zaledwie 0,00089 W/kg.

Aby zapewnić bezpieczną insulinoterapię pokrywę baterii i adapter pompy insulinowej Accu-Chek Spirit Combo należy wymieniać co 2 miesiące.

Do pompy insulinowej Accu-Chek Spirit Combo należy stosować jedną baterię AA (bateria alkaliczna 1,5 V LR6 [AA] lub bateria litowa 1,5 V FR6 [AA], lub bateria akumulatorowa HR06 NiMH 1,2 V [AA] . Przy zmianie baterii na nową należy dobrać właściwy rodzaj baterii. 

NIE używać baterii węglowo-cynkowych, niklowo-kadmowych (NiCd) ani baterii super heavy duty.

Szybko działająca insulina U-100.

Nie. W pompie insulinowej Accu-Chek Spirit Combo wykorzystywany jest jałowy, jednorazowy plastikowy pojemnik o pojemności 3,15 ml. Umożliwia to elastyczne dawkowanie insuliny U-100.

Kalkulator bolusa oblicza sugerowaną dawkę insuliny na podstawie wyniku pomiaru glikemii, spożycia węglowodanów oraz pomaga obliczyć dawkę insuliny według indywidualnych ustawień, takich jak: przelicznik insulina/wymiennik węglowodanowy, współczynnik wrażliwości na insulinę czy ilość aktywnej insuliny. Co ważne, pacjent każdorazowo decyduje czy skorzystać z rekomendacji dawki wskazanej przez kalkulator bolusa, czy też przyjąć inną dawkę insuliny. Kalkulator bolusa podpowiada, ale nie podejmuje decyzji o podaniu dawki insuliny.

Chociaż urządzenia wchodzące w skład systemu Accu-Chek Combo zostały zaprojektowane do łącznego ich użytkowania, w celu zmaksymalizowania korzyści, to jeśli zachodzi taka potrzeba, obydwa te produkty mogą być używane osobno. 

Pompa insulinowa i glukometr komunikują się ze sobą za pomocą globalnie akceptowanej technologii bezprzewodowej Bluetooth®. Umożliwia ona komunikację bezprzewodową krótkiego zasięgu pomiędzy inteligentnymi urządzeniami elektronicznymi przy zachowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa.

Pompa insulinowa ma znaczną przewagę nad podawaniem insuliny za pomocą penów w wielu aspektach – przede wszystkim pompa insulinowa umożliwia baczniejsze zarządzanie cukrzycą i precyzyjniejsze jej kontrolowanie. Pompa insulinowa gwarantuje nieprzerwany dopływ insuliny, co minimalizuje częstość występowania niepożądanych wahań podaży insuliny, które mogą mieć miejsce w przypadku wielokrotnych iniekcji. Ponadto pompa zapewnia dostarczanie precyzyjnych dawek insuliny dostosowanych do aktualnych potrzeb użytkownika – nawet jeśli potrzeby te zmieniają się w ciągu doby. Pomimo znaczącej przewagi pompy insulinowej nad podawaniem insuliny za pomocą penów sukces w zakresie zarządzania cukrzycą zależy od poziomu dbałości o ogólny stan zdrowia. Odpowiednia dieta, regularna aktywność fizyczna, częste pomiary poziomu glikemii to istotne aspekty optymalizacji stanu zdrowia. W przypadku zaangażowanego w kwestie dotyczące poprawy swojego zdrowia pacjenta wspieranego przez doświadczony zespół medyczny stosowanie insulinoterapii za pomocą pompy powoduje, że zarządzanie cukrzycą jest dużo prostsze i znacznie elastyczniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Nie. Pompa insulinowa jest noszona na zewnątrz ciała. Pompa insulinowa nie wymaga żadnych chirurgicznych ani inwazyjnych metod jej umieszczania i w razie potrzeby można ją odłączyć.

W pompach bezdrenowych zestaw infuzyjny jest integralną częścią pompy dlatego konieczne jest posiadanie zestawu infuzyjnego (rurki i połączenia umożliwiającego przytwierdzenie pompy do ciała), kartridża z insuliną, adapterów (które łączą kartridż z zestawem infuzyjnym), baterii, pokrywy baterii oraz narzędzi do monitorowania glikemii.

Pompę insulinową należy nosić przez całą dobę, ponieważ tylko w ten sposób zapewnione jest właściwe podawanie insuliny. Odłączanie pompy insulinowej np. na czas kąpieli, powinno mieć charakter incydentalny, a pacjent musi mieć pełną świadomość, że w tym czasie insulina nie jest podawana. Pompa insulinowa Accu-Chek Combo ma wymiary zbliżone do wielkości karty kredytowej i waży zaledwie kilkadziesiąt gramów. W ciągu dnia pompę można przyczepić do ubrania lub włożyć ją do kieszeni, a w nocy można ją przyczepić do piżamy, włożyć do kieszonki lub położyć obok siebie. Niektóre kobiety trzymają pompę w staniku przy wykorzystaniu odpowiednich akcesoriów. 

Istnieje możliwość używania pompy insulinowej Accu-Chek Spirit Combo w trakcie podróży powietrznych/ lotu samolotem. Należy jednak pamiętać o pewnych aspektach i przestrzegać kilku zaleceń:
- Odłączyć zestaw infuzyjny podczas startu i lądowania samolotu.
- Nagle i skrajne zmiany ciśnienia powietrza, np. w momencie startu i lądowania samolotu , mogą niekorzystnie wpływać na proces podawania insuliny, zwłaszcza jeśli w kartridżu lub rurkach obecne są pęcherzyki powietrza.

Wyłączyć komunikacje za pomocą technologii bezprzewodowej Bluetooth pomiędzy pompa a glukometrem zgodnie z instrukcjami dotyczącymi bezpieczeństwa lotu.

 Lekarz podejmuje decyzję o przepisaniu odpowiedniego dla pacjenta rodzaju insuliny. Warto pamiętać, że w pompie insulinowej znajduje się tylko jeden rodzaj insuliny, ale jest ona podawana na dwa sposoby - jako baza i w formie bolusów. Pompa insulinowa zapewnia stałą podaż szybko działającej insuliny, dlatego podawanie insuliny długodziałającej nie jest konieczne. W związku z bardziej przewidywalną absorpcją insuliny szybko działającej vs inne rodzaje insuliny średnio długo i długodziałające jej zastosowanie wiąże się z poprawą kontroli glikemii.

Około 2 metrów. W przypadku gdy pompa rozpoczęła dostarczanie bolusa, a następnie została umieszczona poza zasięgiem komunikacji, cała dawka insuliny w bolusie zostanie podana.

Pompa insulinowa Accu-Chek Spirit Combo współpracuje wyłącznie z glukometrem Accu-Chek Performa Combo.

Tak. Zgubione urządzenie można zastąpić nowym glukometrem Accu-Chek Performa Combo i używać go z pompą insulinową.

Pompa insulinowa Accu-Chek Spirit Combo jest w pełni funkcjonalna niezależnie od glukometru i może być obsługiwana ręcznie.

Żywotność baterii zależy od intensywności użytkowania pompy insulinowej Accu-Chek Spirit Combo, w tym codziennego zapotrzebowania na insulinę, częstości podań oraz podświetlania wyświetlacza. 

Na przykład 

W przypadku typowego użytkowania obejmującego 50 jedn. insuliny U-100 na dobę w normalnej temperaturze roboczej (23±2°C) żywotność baterii wynosi około: 

Alkaliczna – 70 dni z wyłączonym połączeniem Bluetooth® i 30 dni z włączonym połączeniem Bluetooth®. 
Litowa – 200 dni z wyłączonym połączeniem Bluetooth® i 80 dni z włączonym połączeniem Bluetooth®. 
NiMH – 100 dni z wyłączonym połączeniem Bluetooth® i 40 dni z włączonym połączeniem Bluetooth®.

Zależy to od czterech elementów: 

1.stopnia zrozumienia zagadnień dotyczących leczenia i kontrolowania cukrzycy; 
2.wiedzy na temat insulinoterapii z zastosowaniem pompy insulinowej; 
3.opanowania zasad użytkowania pompy insulinowej. 
4.zrozumienie zagadnień dotyczących leczenia i kontrolowania cukrzycy obejmuje podstawowe zasady prawidłowego żywienia, regularnej aktywności fizycznej oraz postępowania leczniczego. Pacjenci z doświadczeniami w zakresie cukrzycy zapewne dobrze znają te zasady, zaś osoby z nowo rozpoznaną cukrzycą mogą się  z nimi zapoznać, uczestnicząc w lokalnych pacjenckich programach edukacyjnych –  należy poprosić lekarza o informacje na temat lokalnych spotkań grup pacjenckich. 

Wiedzę na temat insulinoterapii z zastosowaniem pompy insulinowej można pogłębić w trakcie sesji szkoleniowej z udziałem osób specjalizujących się w edukacji cukrzycowej oraz w ramach ustalania planu terapeutycznego dostosowanego do indywidualnych potrzeb użytkownika. 

Nauka użytkowania pompy insulinowej obejmuje wiedzę teoretyczną oraz szkolenie praktyczne. Roche Diabetes Care oferuje kompleksowy program szkoleniowy online lub za pośrednictwem tradycyjnej metody podręcznikowej z udziałem przypisanego certyfikowanego trenera. Szkolenie składa się z indywidualnych modułów szkoleniowych, z którymi użytkownik powinien zapoznać się w dogodnym dla siebie czasie. Ponadto do każdego produktu dołączona jest Instrukcja użytkowania oraz Podręcznik użytkowania.

W celu zapewnienia prawidłowego działania pompy insulinowej Accu-Chek Spirit Combo: 

Używaj baterię typu AA 1,5V: alkaliczną LR6 lub litową FR6 albo akumulator NiMH typ AA, 1,2V HR06
Regularnie wymieniaj akcesoria: 
- ampułkę: używaj tylko jeden raz 
- adapter: przynajmniej raz na 2 miesiące, 
- pokrywę baterii: przynajmniej raz na 2 miesiące.

Błąd E7: Błąd elektron. (elektroniczny)

Jeżeli w trakcie rutynowej, automatycznej kontroli systemu wykryty został błąd elektroniczny E7 i podawanie insuliny zostało przerwane, wyjmij baterię. Błędu tego nie można wyłączyć i potwierdzić naciskając przycisk Zatwierdzania. Następnie:

Odłącz lub wyjmij zestaw infuzyjny z miejsca wkłucia.
Włóż ponownie baterię do pompy.
Napełnij zestaw infuzyjny.
Podłącz ponownie zestaw infuzyjny do miejsca wkłucia.
Przełącz pompę do trybu RUN.
Po pojawieniu się komunikatu o błędzie E7: BŁĄD ELEKTRON zawsze należy sprawdzić prawidłowość ustawień pompy, jak np. profil dawek podstawowych, czas i datę. Jeżeli komunikat o błędzie E7: BŁĄD ELEKTRON nadal się pojawia, należy skontaktować się z naszym przedstawicielem regionalnym w celu uzyskania pomocy. Zastosuj alternatywny plan terapii uzgodniony z lekarzem lub personelem medycznym.

Błąd E6: Błąd mechaniczny 

Jeżeli w trakcie rutynowej, automatycznej kontroli systemu wykryty został błąd mechaniczny E6 i podawanie insuliny zostało przerwane: 

Naciśnij przycisk Zatwierdzania dwukrotnie, aby wyciszyć i potwierdzić komunikat o błędzie. 
Odłącz lub wyjmij zestaw infuzyjny z miejsca wkłucia. 
Wyjmij z pompy ampułkę, adapter, zestaw infuzyjny i baterię. Włóż nową baterię. 
Trzon tłokowy musi koniecznie wrócić do pozycji wyjściowej. Włóż nową ampułkę i zestaw infuzyjny. Napełnij zestaw infuzyjny. 
Podłącz ponownie zestaw infuzyjny do miejsca wkłucia. 
Przełącz pompę do trybu RUN. 
Jeżeli komunikat o błędzie E-6: BŁĄD MECHANICZNY powtórzy się, należy zastosować alternatywny plan terapii uzgodniony z lekarzem lub personelem medycznym.

Błąd E10: BŁĄD AMPUŁKI informuje, że operacja wymiany ampułki nie została prawidłowo wykonana. Wówczas:

Naciśnij przycisk Zatwierdzania dwukrotnie, aby wyciszyć i potwierdzić komunikat o błędzie.
Odłącz lub wyjmij zestaw infuzyjny z miejsca wkłucia.
Wyjmij ampułkę.
Włóż ampułkę ponownie. 
Napełnij zestaw infuzyjny.
Podłącz ponownie zestaw infuzyjny do miejsca wkłucia.
Przełącz pompę do trybu RUN.
Jeżeli komunikat o błędzie E10: BŁĄD AMPUŁKI pojawi się podczas powracania trzonu tłokowego do pozycji wyjściowej, należy włożyć do pompy nową baterię i powtórzyć procedurę. 

Jeżeli pojawi się komunikat o błędzie E4: ZATKANIE, wówczas natychmiast sprawdź swój poziom glukozy we krwi oraz ponownie po około 2 godzinach, ponieważ podawanie insuliny zostało przerwane. Jeżeli poziom glukozy we krwi jest wysoki, podejmij stosowne działania, zgodnie z zaleceniami lekarza lub personelu medycznego. 

Insulina nie została podana. Przyczyną może być: 

Zatkanie zestawu infuzyjnego, 
Uszkodzenie ampułki, 
Zabrudzenie lub uszkodzenie trzonu tłokowego. 


W przypadku pojawienia się komunikatu o błędzie E4: ZATKANIE (zablokowanie), wykonaj następujące czynności: 

Naciśnij przycisk Zatwierdzania dwukrotnie, aby wyłączyć i potwierdzić komunikat o błędzie. 
Odłącz lub wyjmij zestaw infuzyjny z miejsca wkłucia. 
Wymień oraz napełnij zestaw infuzyjny. 
Przełącz pompę do trybu RUN. 


Czasami zdarza się, że przyczyną zatkania jest sama ampułka. W przypadku pojawienia się Komunikatu o błędzie E4: ZATKANIE, wymień ampułkę na nową. Wykonaj następujące czynności: 

Naciśnij przycisk Zatwierdzania dwukrotnie, aby wyłączyć i potwierdzić komunikat o błędzie. 
Odłącz lub wyjmij zestaw infuzyjny z miejsca wkłucia. 
Wymień ampułkę i napełnij zestaw infuzyjny. 
Podłącz ponownie do miejsca wkłucia zestaw infuzyjny lub załóż nowy. 
Przełącz pompę do trybu RUN. 


Jeżeli ponownie pojawi się komunikat o błędzie E4: ZATKANIE, należy napełnić zestaw infuzyjny bez nowej ampułki. Wykonaj następujące czynności: 

Naciśnij przycisk Zatwierdzania dwukrotnie, aby wyłączyć i potwierdzić komunikat o błędzie. 
Odłącz lub wyjmij zestaw infuzyjny z miejsca wkłucia. 
Wyjmij z pompy ampułkę, adapter i zestaw infuzyjny. 
Uruchom funkcję NAPEŁNIANIA ZESTAWU INFUZYJNEGO bez ampułki, adaptera i zestawu infuzyjnego. 
Ustaw trzon tłokowy w pozycji wyjściowej. 
Włóż nową ampułkę z podłączonym adapterem i zestawem infuzyjnym. 
Napełnij zestaw infuzyjny. 
Podłącz ponownie do miejsca wkłucia zestaw infuzyjny lub założyć nowy. 
Przełącz pompę do trybu RUN. 


Jeżeli komunikat o błędzie E4: ZATKANIE nadal się pojawia, należy zastosować alternatywny plan terapii uzgodniony z lekarzem lub personelem medycznym. W celu uzyskania pomocy, skontaktuj się z naszym przedstawicielem regionalnym.

Nie, glukometr Accu-Chek Performa Combo nie wymaga kodowania.

Testy paskowe Accu-Chek Performa 

Wczesne wykrywanie zatkania jest istotnym czynnikiem zapewniającym bezpieczeństwo i skuteczność insulinoterapii. Zatkanie jest nieoczekiwanym zdarzeniem, w przebiegu którego przepływ insuliny z pompy do tkanki podskórnej ulega zablokowaniu.  Zwykle użytkownik pompy nie ma świadomości, że doszło do takiego zatkania. 
Zatkanie podaży insuliny często może skutkować wzrostem poziomu glikemii, co w przypadku braku wykrycia może prowadzić do hiperglikemii lub ketozy i ryzyka wystąpienia zagrażającej życiu cukrzycowej kwasicy ketonowej (DKA)*. 
System Accu-Chek Combo, dzięki wykrywaniu blokady, redukuje nasilenie hiperglikemii oraz minimalizuje ryzyko kwasicy ketonowej, mogące powstać w wyniku jego wystąpienia. 

*1. Guilhem I, et al., Technical risks with subcutaneous insulin infusion. Diabetes Metab 2006, Vol. 32, str. 279–284.

Bolus jest to dawka insuliny podawana przez pompę insulinową w związku z posiłkiem (bolus doposiłkowy) lub inną sytuacją wymagającą obniżenia stężenia cukru we krwi (bolus korekcyjny). Zasady obliczania dawki insuliny w bolusie są ustalane z lekarzem.

Istnieje szereg sposobów komunikowania się z innymi użytkownikami pomp insulinowych. Należy zapytać pracowników zespołu medycznego o grupy wsparcia dla użytkowników pomp insulinowych, których uczestnicy mogą wymieniać się doświadczeniami na temat insulinoterapii. Ponadto także internet jest cennym źródłem kontaktów z innymi użytkownikami pomp insulinowych.

Masz dodatkowe pytania?

Skontaktuj się z Nami telefonicznie lub wypełnij formularz, aby uzyskać szybką odpowiedź. Jesteśmy tu aby Ci pomóc!

Wypełnij formularz