Cukrzyca – podstawowe informacje

Zapoznaj się z artykułem, aby zdobyć niezbędną wiedzę na temat cukrzycy i prowadzenia zdrowego trybu życia!

Co to jest cukrzyca?

Cukrzyca to grupa chorób charakteryzująca się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi. Wynika to z defektu wydzielania i/lub działania insuliny. Może prowadzić do przewlekłych powikłań i uszkodzenia różnych narządów: oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Wyróżnia się różne typy cukrzycy. Cukrzycę typu 1 cechuje bezwględny niedobór insuliny co oznacza, że od początku rozpoznania osoba chora wymaga leczenia insuliną. W typie 2 cukrzycy, który stanowi większość przypadków, zaburzone jest działanie insuliny (tzw. insulinooporność), a także jej wydzielanie. Osoby te na początku są leczone dietą i lekami doustnymi, a na pewnym etapie choroby zwykle będą wymagały leczenia insuliną.

Jeżeli rozpoznano u Ciebie cukrzycę

Z czasem przekonasz się, że pomimo cukrzycy będziesz mógł być nadal aktywny, realizować swoje cele życiowe i rozwijać zainteresowania. Jest wiele przykładów, w Polsce i na świecie, że osoby z cukrzycą osiągnęły sukces w różnych dziedzinach życia.

Leczenie cukrzycy – główne elementy

Edukacja: Ważne jest, abyś jak najlepiej poznał swoją chorobę i nauczył się jak postępować z nią na co dzień.

Dieta: Coraz częściej zamiast o „diecie” mówimy o zdrowym żywieniu. Jak się przekonasz, zalecenia dla chorego na cukrzycę są podobne jak dla osób zdrowych. Osoba chora powinna nauczyć się kilku dodatkowych zasad m.in., jak różne spożywane produkty żywnościowe wpływają na stężenie glukozy we krwi. Dowiedz się, czy możesz odbyć szkolenie u dietetyka, który nauczy Cię podstaw zdrowego żywienia w cukrzycy.

Aktywność fizyczna: Chorzy na cukrzycę, wpływa korzystnie na wrażliwość na insulinę, kontrolę stężenia glukozy we krwi, profil lipidowy oraz sprzyja redukcji masy ciała. Zalecenia dotyczące różnych form aktywności fizycznej mogą się różnić zależnie od typu cukrzycy, występowania powikłań i innych chorób towarzyszących. Przed rozpoczęciem programu ćwiczeń trzeba ustalić z lekarzem diabetologiem m.in.: które ćwiczenia są przeciwwskazane, przy jakich stężeniach glukozy we krwi można rozpocząć ćwiczenia, jaka pora dnia jest najlepsza i jak zapobiegać niedocukrzeniom.

Samokontrola: Badanie stężenia glukozy we krwi w warunkach domowych (przy użyciu glukometru i pasków testowych) umożliwia ocenę wyrównania cukrzycy na co dzień. Ustal z lekarzem plan badań, o jakich porach i jak często je wykonywać, jakie powinny być Twoje docelowe wartości stężenia glukozy we krwi, jak postępować w przypadku za wysokich wartości (hiperglikemii) i niedocukrzenia (hipoglikemii) i jak im zapobiegać. Inne elementy samokontroli to m.in.: właściwa pielęgnacja i codzienne oglądanie stóp, badanie ciśnienia tętniczego, kontrola masy ciała, prowadzenie zeszytu samokontroli itd.

Doustne leki przeciwcukrzycowe: U chorych na cukrzycę typu 2 obok diety stosuje się leki doustne. Obecnie jest kilka grup tych leków, o różnych mechanizmach działania i lekarz dobierze właściwy dla Ciebie lek (leki). Zwykle na pewnym etapie choroby osoby z cukrzycą typu 2 będą wymagały podawania insuliny.

Insulinoterapia: Są różne rodzaje insulin i jest wiele schematów ich podawania – lekarz wybierze ten, który jest dla danego chorego najlepszy. Insulina jest wstrzykiwana za pomocą wstrzykiwacza („pena”) lub podawana za pomocą pompy insulinowej.

Leczenie chorób współistniejących: Bardzo ważne jest też właściwe leczenie chorób współistniejących z cukrzycą, jak np. nadciśnienia tętniczego, zaburzeń lipidowych.

Bardzo ważne jest też właściwe leczenie chorób współistniejących z cukrzycą, jak np. nadciśnienia tętniczego, zaburzeń lipidowych.

 

 

Autor: dr n. med. Mariusz Tracz, diabetolog