Zmierz się z cukrzycą

Obchodzony 14 listopada Światowy Dzień Cukrzycy to doskonały moment, by zwiększać świadomość w społeczeństwie na temat tej choroby. Każdy pacjent mierzący się z tą chorobą na co dzień jest super-bohaterem. 

Zmierz się z cukrzycą

Kontrola nad cukrzycą

Dla diabetyka mierzenie się z cukrzycą ma dwa wymiary. Pierwszy z nich dotyczy codziennego stawiania czoła chorobie, a drugi – bardziej dosłowny – dokonywania regularnych pomiarów stężenia cukru we krwi glukometrem. Przewlekły charakter choroby sprawia, że codzienne stosowanie się do pozornie prostych zaleceń często wymaga ogromnej siły woli i konsekwencji.

Kluczowe czynniki w poprawie stanu zdrowia cukrzyków

Kluczowym w poprawie stanu zdrowia cukrzyków jest zaangażowanie w terapię. Chcemy przypomnieć o tym osobom chorym oraz ich bliskim. Przyjmowanie leków, insuliny – to codzienność. Dieta i odpowiednia aktywność fizyczna powinny być obowiązkowe. Ale czy pacjenci pamiętają o tak podstawowej rzeczy, jaką jest dokonywanie regularnych pomiarów stężenia glukozy we krwi? 

Dokonywanie pomiarów raz na tydzień, lub podawanie dawek insuliny na oko, jest jak poruszanie się po cienkim lodzie. Dzięki regularnemu dokonywaniu pomiarów glukozy we krwi przez pacjenta lekarz jest w stanie ocenić, czy cukrzyca jest dobrze wyrównana, dobrać odpowiednie dawki leków oraz modyfikować stosowaną terapię. Pacjentowi regularne pomiary dają większą świadomość swojego stanu zdrowia, umożliwiają zrozumienie choroby, powodów gorszego samopoczucia – to zapewne przez zbyt wysoki poziom cukru. Natomiast zbyt niski cukier jest bardzo niebezpieczny. Może powodować nawet utratę świadomości! Ciężka hipoglikemia wymaga pomocy osób z otoczenia. 

Regularna kontrola stężenia glukozy we krwi jest podstawowym elementem terapii cukrzycy, a pomaga w tym dobry glukometr, taki jak Accu-Chek Instant. Glukometr to urządzenie niezbędne każdemu diabetykowi, warto aby wybrać taki dobrej jakości, który będzie przedstawiał dokładne wyniki, będzie wygodny i łatwy w obsłudze. 
 

Bohaterstwo a mural

Nasz super-bohater mierzący się na co dzień z chorobą nie jest pozostawiony sam sobie. Troszczą się o niego bliscy, lekarze, pielęgniarki, farmaceuci, dietetycy, edukatorzy, terapeuci, stowarzyszenia pacjenckie, fundacje oraz cała społeczność osób, która zmaga się z tym samym problemem. 

To właśnie na cześć tych wszystkich zwykłych-niezwykłych bohaterów powstał motywujący do zmierzenia się z cukrzycą mural, który ma za zadanie szerzenie świadomości, że cukrzyca może dotknąć każdego z nas. Uniesiony palec w górę z kroplą krwi jest symbolem pomiaru cukru, o którym należy pamiętać każdego dnia.

 Dlatego przypominamy, dziś i nie tylko. Diabetyku zMIERZ SIĘ z cukrzycą! 

Podmiot prowadzący reklamę: Roche Diabetes Care Polska Sp. z o.o. 

Nazwa producenta: Roche Diabetes Care GmbH 

Glukometr Accu-Chek Instant (służy do pomiaru glikemii) jest wyrobem medycznym. 

Szczegółowe informacje na temat produktów znajdują się w instrukcji używania dołączonej do wyrobu. 

[1] Guariguata L., Whiting D.R. et al., Global estimates of diabetes prevalence for 2013 and projections for 2035. Diabetes Res Clin Pract 2014;103:137-49

Udostępnij