Dzienniczek samokontroli cukrzycy dla każdego diabetyka
Image
Wykonanie pomiaru glikemii

Dzienniczek samokontroli cukrzycy to narzędzie, które powinien znać każdy diabetyk. Pomaga on osobom chorym na cukrzycę monitorować swój poziom cukru we krwi. W dzienniczku zapisuje się wyniki regularnych pomiarów poziomu glukozy we krwi zarówno przed posiłkami, jak i po nich, przed snem i w nocy, co pozwala śledzić wahania glikemii w ciągu doby. Ponadto dzienniczek samokontroli cukrzycy może zawierać informacje na temat spożywanych posiłków, dawek insuliny, aktywności fizycznej oraz innych czynników wpływających na monitorowanie przebiegu leczenia cukrzycy. Dzięki regularnemu prowadzeniu dzienniczka pacjenci chorujący na cukrzycę i lekarze mogą dostosowywać terapię oraz plan żywieniowy w celu osiągnięcia jak najlepszej kontroli glikemii i zapobiegania powikłaniom cukrzycy. 

Jak prowadzić dzienniczek pomiaru cukru? 

Krótka instrukcja krok po kroku jak prowadzić dzienniczek pomiaru cukru. 

  1. Uzgodnij z lekarzem zasady samokontroli. 
  2. W odpowiednie pola wpisuj datę pomiaru, stężenia glukozy we krwi, dawki insuliny. 
  3. W miejsce "Uwagi" wpisuj dodatkowe informacje, np. o doustnych lekach przeciwcukrzycowych, o objawach niedocukrzenia (hipoglikemii), o dodatkowej chorobie itd. W miejscu tym lekarz może wpisać swoje zalecenia podczas wizyty pacjenta. 
  4. Zapisuj wyniki dodatkowych badań np. hemoglobiny glikowanej (HbA1c), pomiarów ciśnienia tętniczego, masy ciała i innych. 
     

POBIERZ I WYDRUKUJ KARTĘ DZIENNICZKA SAMOKONTROLI - kliknij tutaj