Podróżowanie z systemem ciągłego monitorowania stężenia glukozy (CGM)
Ważne: Treści zamieszczone w artykule mają charakter ogólny i nie zastępują porady lekarskiej. W celu uzyskania porady medycznej należy skontaktować się z lekarzem.
Wielu ludzi uwielbia podróże. Jest to sposób ucieczki przed codzienną rutyną, odkrywania innych krajów i innych kultur lub po prostu czas odpoczynku. Aby wyjazd był naprawdę udany, wszystko musi być dobrze wcześniej zaplanowane — zwłaszcza w przypadku osób z cukrzycą. Zmiany w codziennym rytmie dnia i planie ćwiczeń, nietypowe jedzenie oraz zmiany w pogodzie i różnice czasowe mogą wpływać na znaczące wahania stężenia glukozy we krwi.
W dalszej części artykułu przedstawiono najlepsze sposoby na przygotowanie się do podróży z systemem CGM oraz sposób korzystania z tego systemu podczas podróży.
Przed podróżą
Niezależnie od tego, czy używasz systemu CGM, czy nie, warto umówić się z lekarzem, aby omówić następujące kwestie:
- Weź ze sobą książeczkę szczepień i sprawdź, czy masz już wszystkie niezbędne szczepienia.
- Poproś lekarza, aby przepisał insulinę, tabletki, testy paskowe, czujniki CGM, glukagon oraz wszelkie inne środki, których potrzebujesz. Zadbaj również o bezpieczny margines wymaganych ilości!
- Przygotuj dokumentację medyczną z informacją o tym, że masz cukrzycę.
- Podczas planowania podróży nie może zabraknąć listy pakowania, która pomoże Ci kontrolować wszystko, czego potrzebujesz i co należy przygotować z wyprzedzeniem.
- Jeśli nosisz pompę insulinową, sprawdź z wyprzedzeniem, czy można dostać lokalnie pompę na wymianę, czy też należy zamówić wcześniej pompę na wymianę u producenta na wypadek, gdyby Twoja pompa zepsuła się w trakcie wakacji. Poza tym weź ze sobą insulinę podstawową, pen/strzykawki oraz alternatywny plan leczenia na wypadek awarii pompy.
- Zapytaj swojego lekarza, czy dawka insuliny musi być dostosowana do pobytu w ciepłych krajach oraz czy wymagane jest dostosowanie insuliny do aktywności, które planujesz. Wysokie temperatury na zewnątrz mogą spowodować szybszą dystrybucję insuliny w organizmie, co zwiększa ryzyko hipoglikemii. Niezwykle ważne jest, aby przyjmować odpowiednią ilość płynów, ponieważ odwodnienie może spowodować hiperglikemię.
- Jeśli planujesz podróż w różnych strefach czasowych, zapytaj swojego lekarza, czy należy dostosować czas podawania insuliny oraz jej dawki. Jeśli podróżujesz na zachód, dzień będzie dłuższy z powodu różnicy czasu, w związku z czym możesz potrzebować więcej insuliny. W przypadku lotów na wschód dzień jest krótszy dla podróżnych, co sprawia, że możesz potrzebować mniej insuliny. Te materiały referencyjne zawierają potencjalne strategie do omówienia z lekarzem. Biorąc pod uwagę wszystkie wyzwania związane z podróżami na duże odległości, niezwykle ważne jest, aby ściśle monitorować poziom glukozy1,2.
- Jeśli planujesz przekroczenie granicy państwa, musisz mieć zaświadczenie potwierdzające, że potrzebujesz leku oraz środków, które masz przy sobie.
- Jeśli masz zamiar chodzić po górach, pamiętaj, że działanie czujnika Accu-Chek SmartGuide jest gwarantowane tylko na wysokościach nie przekraczających 3000 metrów n.p.m. Sprawdź również maksymalną wysokość n.p.m. dla glukometru, który bierzesz ze sobą.
- Sprawdź, czy Twoja polisa ubezpieczeniowa działa poza granicami kraju i, jeśli to konieczne, wykup dodatkową polisę podróżną obejmującą nagłe wypadki związane z cukrzycą.