Życie z Twoim systemem ciągłego monitorowania glikemii CGM

Podróżowanie z systemem ciągłego monitorowania glikemii (CGM)

Na co należy zwrócić uwagę w trakcie podróży z systemem CGM? W niniejszym artykule wyszczególniono kluczowe elementy, na które należy zwrócić uwagę przed wyjazdem na wakacje z systemem CGM oraz w trakcie wakacji.

Podróżowanie z systemem ciągłego monitorowania glikemii (CGM)

Podróżowanie z systemem ciągłego monitorowania stężenia glukozy (CGM)

Ważne: Treści zamieszczone w artykule mają charakter ogólny i nie zastępują porady lekarskiej. W celu uzyskania porady medycznej należy skontaktować się z lekarzem.

Wielu ludzi uwielbia podróże. Jest to sposób ucieczki przed codzienną rutyną, odkrywania innych krajów i innych kultur lub po prostu czas odpoczynku. Aby wyjazd był naprawdę udany, wszystko musi być dobrze wcześniej zaplanowane — zwłaszcza w przypadku osób z cukrzycą. Zmiany w codziennym rytmie dnia i planie ćwiczeń, nietypowe jedzenie oraz zmiany w pogodzie i różnice czasowe mogą wpływać na znaczące wahania stężenia glukozy we krwi. 

W dalszej części artykułu przedstawiono najlepsze sposoby na przygotowanie się do podróży z systemem CGM oraz sposób korzystania z tego systemu podczas podróży.

Przed podróżą

Niezależnie od tego, czy używasz systemu CGM, czy nie, warto umówić się z lekarzem, aby omówić następujące kwestie:

  • Weź ze sobą książeczkę szczepień i sprawdź, czy masz już wszystkie niezbędne szczepienia. 
     
  • Poproś lekarza, aby przepisał insulinę, tabletki, testy paskowe, czujniki CGM, glukagon oraz wszelkie inne środki, których potrzebujesz. Zadbaj również o bezpieczny margines wymaganych ilości!
     
  • Przygotuj dokumentację medyczną z informacją o tym, że masz cukrzycę.
     
  • Podczas planowania podróży nie może zabraknąć listy pakowania, która pomoże Ci kontrolować wszystko, czego potrzebujesz i co należy przygotować z wyprzedzeniem. 
     
  • Jeśli nosisz pompę insulinową, sprawdź z wyprzedzeniem, czy można dostać lokalnie pompę na wymianę, czy też należy zamówić wcześniej pompę na wymianę u producenta na wypadek, gdyby Twoja pompa zepsuła się w trakcie wakacji. Poza tym weź ze sobą insulinę podstawową, pen/strzykawki oraz alternatywny plan leczenia na wypadek awarii pompy. 
     
  • Zapytaj swojego lekarza, czy dawka insuliny musi być dostosowana do pobytu w ciepłych krajach oraz czy wymagane jest dostosowanie insuliny do aktywności, które planujesz. Wysokie temperatury na zewnątrz mogą spowodować szybszą dystrybucję insuliny w organizmie, co zwiększa ryzyko hipoglikemii. Niezwykle ważne jest, aby przyjmować odpowiednią ilość płynów, ponieważ odwodnienie może spowodować hiperglikemię. 
     
  • Jeśli planujesz podróż w różnych strefach czasowych, zapytaj swojego lekarza, czy należy dostosować czas podawania insuliny oraz jej dawki. Jeśli podróżujesz na zachód, dzień będzie dłuższy z powodu różnicy czasu, w związku z czym możesz potrzebować więcej insuliny. W przypadku lotów na wschód dzień jest krótszy dla podróżnych, co sprawia, że możesz potrzebować mniej insuliny. Te materiały referencyjne zawierają potencjalne strategie do omówienia z lekarzem. Biorąc pod uwagę wszystkie wyzwania związane z podróżami na duże odległości, niezwykle ważne jest, aby ściśle monitorować poziom glukozy1,2.
     
  • Jeśli planujesz przekroczenie granicy państwa, musisz mieć zaświadczenie potwierdzające, że potrzebujesz leku oraz środków, które masz przy sobie. 
     
  • Jeśli masz zamiar chodzić po górach, pamiętaj, że działanie czujnika Accu-Chek SmartGuide jest gwarantowane tylko na wysokościach nie przekraczających 3000 metrów n.p.m. Sprawdź również maksymalną wysokość n.p.m. dla glukometru, który bierzesz ze sobą.
     
  • Sprawdź, czy Twoja polisa ubezpieczeniowa działa poza granicami kraju i, jeśli to konieczne, wykup dodatkową polisę podróżną obejmującą nagłe wypadki związane z cukrzycą.

Podczas podróży

iStock-1137400812

Z systemem CGM — na lotnisku oraz w samolocie:

  • W celach bezpieczeństwa czujniki na wymianę do rozwiązania CGM i insulina powinny znajdować się w bagażu podręcznym, nawet jeśli wiele linii lotniczych posiada obecnie ogrzewane luki bagażowe, gdzie temperatura nie spada poniżej 0 °C. Trzymanie ich w bagażu podręcznym to jedyny sposób, aby mieć pewność, że temperatura pozostanie w zalecanych zakresach dla czujnika Accu-Chek® SmartGuide, tj. 2–27 °C. Należy też pamiętać, że Twój bagaż może nie dotrzeć do celu w tym samym czasie, co Ty. 
     
  • Przechodząc przez bramki skanujące całe ciało, można mieć czujnik Accu-Chek® SmartGuide na sobie. Zapasowe czujniki znajdujące się w bagażu podręcznym mogą bez problemów przejść przez skanowanie promieniami rentgena. Miej w gotowości zaświadczenie lekarskie, na wypadek gdyby pracownicy ochrony zapytali o nie. 
     
  • Czujnik korzysta z bezprzewodowej technologii Bluetooth® do komunikacji ze smartfonem. Używanie urządzeń z włączoną łącznością Bluetooth jest obecnie oficjalnie dozwolone na pokładzie samolotu w przypadku większości planowych lotów. Aby jednak uniknąć komplikacji, należy sprawdzić wcześniej, czy dana linia lotnicza nie ogranicza korzystania z telefonów komórkowych podczas lotów. Smartfon musi być wyłączony podczas startu i lądowania. 

    Funkcja Bluetooth jest wyłączana automatycznie po wybraniu trybu samolotowego w smartfonie, co oznacza, że aplikacja Accu-Chek® SmartGuide nie będzie już łączyć się z czujnikiem. Aby przywrócić łączność po aktywacji trybu samolotowego, należy włączyć osobno funkcję Bluetooth w następujący sposób:

Urządzenia z systemem iOS (iPhone):

  1. Otwórz Centrum sterowania. 
     
  2. Wybierz ikonę bezprzewodowej technologii Bluetooth, aby włączyć komunikację.
     

Urządzenia z systemem Android (wszystkie inne smartfony, których nie produkuje firma Apple): 

  1. Otworzyć szybkie ustawienia, przesuwając palcem w dół od góry ekranu. 
     
  2. Wybierz ikonę bezprzewodowej technologii Bluetooth, aby włączyć komunikację.
  • jeśli podróżujesz przez różne strefy czasowe, godzina w smartfonie zostanie zaktualizowana do czasu lokalnego. Stanie się tak po zakończeniu lotu, gdy tryb samolotowy zostanie wyłączony. Wówczas w aplikacji Accu-Chek® SmartGuide również zostaną zaktualizowane godziny dla wszystkich wyświetlanych wartości CGM zgodnie z czasem lokalnym, aby uniknąć nakładania się na siebie lub podwójnego wyświetlania wartości CGM. Jest to możliwe, ponieważ wartości te są przechowywane w tle w Uniwersalnym Czasie Koordynowanym (ang. Universal Time Coordinated, UTC), więc można je bez żadnego problemu zaktualizować do strefy czasowej, w której obecnie przebywasz. 

    Jeśli korzystasz z funkcji wykrywania wzorca w aplikacji Accu-Chek® SmartGuide Predict, wzorce zostaną wyświetlone w ciągu tygodnia. Wzorce te są wyświetlane bez aktualizowania czasu, na podstawie zapisanych czasów, niezależnie od strefy czasowej, w której przebywasz podczas podróży.

iStock-1410978490 (1)_2

Z systemem CGM — długie podróże samochodem:

  • A CGM solution is very helpful for long journeys in the car.
    Zawsze sprawdzaj poziom glukozy przed jazdą i nie prowadź pojazdu, dopóki nie upewnisz się, że poziom glukozy mieści się w bezpiecznym zakresie przez wystarczającą ilość czasu. Upewnij się, że węglowodany szybko działające, takie jak glukoza w tabletkach, cukierki żelatynowe lub sok, są łatwo dostępne. Przejrzyj ostatnie trendy i przyjmij węglowodany, nawet jeśli poziom nie jest niski i mieści się w normalnym niskim zakresie lub jeśli niski poziom jest przewidywany. Zaleca się ponowne sprawdzanie wartości glukozy w regularnych odstępach lub w dowolnym momencie, gdy wystąpią zmiany objawów. Niezwykle ważne jest, aby omówić z lekarzemj bezpieczne nawyki i strategie w zakresie jazdy w celu unikania hipoglikemii. 
     
  • Oprócz tego funkcja Predykcja niskiej glukozy w aplikacji Predict może pomóc w ostrzeżeniu Cię o niskim poziomie glukozy podczas jazdy. Działa ona w tle aplikacji Accu-Chek® SmartGuide Predict i wyśle powiadomienie na Twój telefon komórkowy, gdy przewidzi wystąpienie niskiego poziomu glukozy w ciągu kolejnych 30 minut. Jeśli poziom glukozy jest niski lub przewiduje się, że będzie niski, zjedź na pobocze możliwie jak najszybciej i zjedz węglowodany. Nie wznawiaj jazdy, dopóki nie upewnisz się, że poziom glukozy wrócił do bezpiecznego zakresu. Upewnij się, że oprócz alarmu Wkrótce poziom glukozy będzie niski! w aplikacji Accu-Chek® SmartGuide aktywny jest również alarm niskiej glukozy. 
     
  • Zawsze miej przy sobie glukometr podczas jazdy i zjedź na pobocze w celu sprawdzenia stężenia glukozy we krwi, jeśli odczuwasz objawy hipoglikemii, które mogą nie być zgodne z odczytami z czujnika, lub gdy odczyty z czujnika są niedostępne. 
     
  • W poszczególnych krajach mogą obowiązywać specjalne przepisy dotyczące prawa jazdy i prowadzenia pojazdów, które mogą mieć zastosowanie do osób z cukrzycą. Zapoznaj się z lokalnymi przepisami przed rozpoczęciem jazdy.
     
  • W gorące letnie dni zaparkowany samochód może znacznie się nagrzać. Kiedy wychodzisz z auta na dłużej, zabierz ze sobą wszystkie leki i zapasowe czujniki CGM w torbie chłodzącej.

Ważne informacje dotyczące długich podróży:

  • Pamiętaj, aby zapakować kabel do ładowania i/lub power bank, aby mieć pewność, że smartfon nie rozładuje się w czasie długiej podróży. Jeśli smartfon jest w trybie oszczędzania energii, aplikacja Accu-Chek® SmartGuide może nie być w stanie łączyć się z czujnikiem. 
     
  • Weź na podróż wystarczająco dużo napojów, zdrowych przekąsek i szybko wchłaniających się węglowodanów, takich jak glukoza w tabletkach, cukierki żelatynowe lub sok, i upewnij się, że węglowodany szybko działające są łatwo dostępne.
     
  • Staraj się unikać pozycji siedzącej przez długi czas. Podczas podróży samochodem rób przerwy na rozprostowanie nóg. Kiedy podróżujesz autobusem, samolotem lub pociągiem, spaceruj od jednego końca pojazdu do drugiego.

U celu wakacyjnej podróży z systemem CGM:

iStock-1152205822

  • Sporty i aktywności wodne z systemem CGM:

    Jeśli chcesz popływać podczas wakacji, możesz nie zdejmować czujnika z ciała. Czujnik Accu-Chek® SmartGuide można zanurzać do głębokości 1 metra przez 60 minut. Warto jednak nakleić na czujnik plaster sportowy, aby zabezpieczyć go podczas uprawiania aktywności wodnych. 

    W odróżnieniu od urządzenia CGM Twój smartfon może nie być wodoodporny. Jeśli zostawisz smartfon na brzegu basenu, możesz stracić sygnał podczas pływania, ponieważ zasięg połączenia Bluetooth wynosi około 6 metrów. 

    Jeśli chcesz mieć smartfon przy sobie, musisz zabezpieczyć go za pomocą wodoodpornego pokrowca przepuszczającego fale radiowe. Na opakowaniu szukaj specjalnych oznaczeń producentów dotyczących fal radiowych, takich jak „aquapac”, „tribord” oraz „anfibio Packrafting”. Pamiętaj jednak, że fale radiowe z nadajnika nie transmitują tak dobrze sygnału pod wodą, dlatego też zapis może być niekompletny.

    Przeczytaj więcej na ten temat w części „Korzystanie z czujnika CGM podczas pływania i uprawiania sportów wodnych”. 

    Będąc u celu wakacyjnej podróży, przechowuj zapasowe czujniki CGM w temperaturze 2–27 °C, w zacienionym miejscu lub w lodówce. Nie przechowuj insuliny, której używasz, w temperaturze powyżej 30 °C ani w miejscach o bezpośrednim nasłonecznieniu.
  • Możesz napotkać nieznane dania lub produkty spożywcze, w odniesieniu do których może być trudno oszacować zawartość węglowodanów. System CGM wyposażony jest w alarmy ułatwiające monitorowanie wahań stężenia glukozy po posiłkach i dostosowanie dawki insuliny, jeśli pomylisz się przy obliczeniach.
  • Podczas wakacji zdarza się, że wypijemy jeden lub dwa kieliszki alkoholu więcej niż w domu. Należy pamiętać, że alkohol może zwiększyć ryzyko wystąpienia hipoglikemii na wiele godzin. Rozważ ustalenie wyższego zakresu docelowego (np. > 180 mg/dL) lub zjedzenie dodatkowych węglowodanów przed snem i upewnij się, że alarm niskiej glukozy w aplikacji Accu-Chek® SmartGuide jest włączony.

Wystarczy już tych porad. Życzymy powodzenia podczas planowania wakacji i pakowania! Ciesz się spokojnymi wakacjami pełnymi niezapomnianych chwil!

Źródła: 

[1] Manju Chandran, Steven V. Edelman; Have Insulin, Will Fly: Diabetes Management During Air Travel and Time Zone Adjustment Strategies. Clin Diabetes 1 April 2003; 21 (2): 82–85. https://doi.org/10.2337/diaclin.21.2.82

[2] Pinsker JE, Becker E, Mahnke CB, Ching M, Larson NS, Roy D. Extensive clinical experience: a simple guide to basal insulin adjustments for long-distance travel. J Diabetes Metab Disord. 2013 Dec 20;12(1):59. doi: 10.1186/2251-6581-12-59. PMID: 24360506; PMCID: PMC7962589.

0139032025PWD