Życie z Twoim systemem ciągłego monitorowania glikemii CGM

Czym jest hipoglikemia, jak można ją leczyć oraz jak może w tym pomóc rozwiązanie CGM?

Unikanie epizodów hipoglikemii stanowi najwyższy priorytet w zarządzaniu cukrzycą. W niniejszym artykule wyjaśniono definicję i objawy hipoglikemii oraz podano informacje o tym, jak unikać hipoglikemii i co można zrobić, aby pomóc w leczeniu epizodu hipoglikemii przy użyciu danych z rozwiązania CGM. 

Czym jest hipoglikemia, jak można ją leczyć oraz jak może w tym pomóc rozwiązanie CGM?

Ważne: Treści zamieszczone w artykule mają charakter ogólny i nie zastępują porady lekarskiej. W celu uzyskania porady medycznej należy skontaktować się z lekarzem. 

Unikanie epizodów hipoglikemii stanowi najwyższy priorytet w zarządzaniu cukrzycą. W niniejszym artykule wyjaśniono definicję i objawy hipoglikemii oraz zaproponowano, jak unikać hipoglikemii i co można zrobić, aby pomóc w leczeniu epizodu hipoglikemii przy użyciu danych z rozwiązania CGM.

Poziomy glukozy we krwi podlegają wahaniom. Jest to całkowicie normalne, a aplikacja Accu-Chek® SmartGuide może pokazywać wzrosty i spadki wartości na wykresie trendu glukozy. Można również wyświetlać bieżące wartości i sprawdzać historię glukozy z ostatnich dni i tygodni.

Czas w zakresie (TIR) jest szczególnie ważny, w związku z czym należy zwracać szczególną uwagę na wartości, które wypadają poza zakres. Jednym z głównych celów zarządzania cukrzycą jest ograniczenie czasu spędzanego w stanie hipoglikemii. Ten rozdział zawiera definicję hipoglikemii oraz opisuje powiązane z nią objawy i sposoby leczenia.

Co oznacza hipoglikemia?

Epizod hipoglikemii to sytuacja, w której poziom glukozy we krwi spadł poniżej bezpiecznego zakresu, co wiąże się z koniecznością podjęcia działań, aby przywrócić normalny zakres glukozy. Zazwyczaj hipoglikemia jest określana (np. przez Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetologiczne [ADA]) przez poziom glukozy poniżej 70 mg/dL („niski” / poziom 1)1.

Aplikacja CGM przedstawia czas w zakresie (TIR) jako oznaczoną kolorami ilustrację, która zawiera czerwone i ciemnoczerwone obszary przedstawiające poziomy hipoglikemii.

6.6.2%20hypo%20treated_TIR_G.png

Bardzo niski” jest określany jako wartość poniżej 54 mg/dL (poziom 20) w kryteriach/opisie glikemii. Gdy raporty wskazują tak niskie poziomy, poziom glukozy transportowanej z krwi do mózgu stanowi wartość graniczną w zakresie metabolizmu glukozy. Możesz doświadczyć zmian funkcji neurologicznych (np. dezorientacja), które wymagają natychmiastowego skorygowania. 3+4

„Ciężka hipoglikemia” musi również zostać wspomniana w zakresie tej definicji. Określana jako epizod poziomu 3, hipoglikemię:

“definiuje się jako poważne zdarzenie charakteryzujące się zmienionym funkcjonowaniem psychicznym i/lub fizycznym, które wymaga pomocy innej osoby w celu powrotu do zdrowia” 4

Korzystanie z rozwiązania CGM gwarantuje nieustannie mierzone wartości, które mogą być bardzo przydatne podczas przeprowadzania dalszej analizy. Dane z analizy CGM zawierające informacje o momencie występowania hipoglikemii oraz jej częstotliwości i powtarzalności można wykorzystać, aby zidentyfikować potencjalne wzorce glukozy. Parametry stosowane w tym celu przedstawiono poniżej:

  • Częstotliwość 
     
  • Czas trwania
     
  • Najniższa wartość glukozy
     
  • Liczba zdarzeń w przedziale czasowym (okresowość)

Porozmawiaj z lekarzem na temat Twoich indywidualnych wartości docelowych glukozy.

Jakie są objawy hipoglikemii?

Oprócz definiowania hipoglikemii w oparciu o wartości, weź pod uwagę objawy, które mogą być powiązane z hipoglikemią. Każdy reaguje inaczej na niski poziom glukozy we krwi. Liczy się to, jak się czujesz oraz czy podejmujesz odpowiednie działania. Przydatne może być prowadzenie dzienniczka hipoglikemii, aby zapisywać w nim objawy i zbierać informacje w celu wykorzystania ich w przyszłości.

Objawy niskiego poziomu glukozy we krwi mogą się różnić — począwszy od łagodnych aż po ciężkie.

hypo treated_symptoms_G

W przypadku wystąpienia niskiego poziomu glukozy, organizm uwalnia adrenalinę, która stanowi hormon wywołujący „reakcję walki lub ucieczki”. Adrenalina może spowodować wystąpienie objawów hipoglikemii, takich jak palpitacje serca, pocenie się, mrowienie i niepokój.

Biorąc pod uwagę tak wiele możliwych objawów, możesz nie mieć pewności, czy doświadczasz hipoglikemii, czy coś innego powoduje, że tak się czujesz. Monitorowanie wartości przez cały czas i generowanie ostrzeżeń przez rozwiązanie CGM jest w takiej sytuacji bardzo pomocne. Aplikacja zapewnia te informacje w czasie rzeczywistym. Jeśli jednak nadal nie masz pewności, a wartość CGM i objawy nie są ze sobą zgodne, jedyne bezpieczne rozwiązanie stanowi pomiar poziomu glukozy za pomocą glukometru.

Jeśli nie masz dostępu do glukometru i występują u Ciebie objawy, które mogą wskazywać na niskie poziomy glukozy, bezpieczniej jest podjąć działania pod kątem wyeliminowania hipoglikemii i przeprowadzić pomiar możliwie jak najszybciej6.

Jak leczyć epizod hipoglikemii?

Hipoglikemia oznacza, że masz zbyt mało glukozy we krwi i musisz podjąć leczenie węglowodanami. Wartość glukozy musi ponownie szybko wzrosnąć, w związku z czym zalecane jest przyjęcie węglowodanów, które „szybko przedostają się” do krwi.

Wskazówka: unikaj pierwszego posiłku, który jest bogaty w tłuszcz, ponieważ może to opóźnić wchłanianie glukozy.

Liczba gramów węglowodanów zależy od indywidualnych potrzeb. Epizody hipoglikemii mogą wywoływać znaczny niepokój i złe samopoczucie, w związku z czym hipoglikemię leczy się nadmierną ilością węglowodanów, co prowadzi do „nawrotu hiperglikemii” powyżej wartości docelowej. Jednakże stowarzyszenia diabetyków, takie jak Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetologiczne (ADA), mogą zapewnić Ci porady w zakresie opracowywania planu leczenia.

Skorzystaj z podejścia krok po kroku nazywanego „regułą 15-15”, która stanowi przydatne rozwiązanie w zakresie leczenia hipoglikemii1

  • Jeśli glukoza we krwi wynosi < 70 mg/dL,,przyjmij 15 g. węglowodanów szybko działających. Na przykład:  
     
    • 100 ml soku lub zwykłego napoju gazowanego (innego niż dietetyczny). 
       
    • 1 łyżka stołowa cukru, miodu lub syropu klonowego.
       
    • Landrynki, żelki lub cukierki żelatynowe — patrz etykieta żywności, aby dowiedzieć się, ile przyjąć.
       
    • Glukoza w tabletkach / żel w tubce.
       
  • Sprawdź stężenie glukozy we krwi 15 minut po terapii. Jeśli poziom nadal wynosi < 70 mg/dL, ponownie przyjmij 15 g. dodatkowych węglowodanów7.

hypo treated_actionplan_G

Gdy stężenie glukozy we krwi lub wzorzec glukozy w systemie CGM rośnie (wartości i strzałki rosną), zalecane jest zjedzenie posiłku lub przekąski, aby „uzupełnić rezerwy” w celu zapobiegnięcia ponownemu wystąpieniu hipoglikemii („nawrotu hipoglikemii”). Dobre przykłady przekąsek połączonych z tłuszczem lub białkiem obejmują:

  • Biszkopty, ciasta 
     
  • Masło z orzeszków ziemnych lub inne masła orzechowe
     
  • Ser i krakersy
     
  • Jogurt owocowy
     
  • Połowę kanapki z serem
     
  • Krakersy i szklanka mleka8+9

Jaki jest cel „uzupełnienia rezerw”?

Kiedy dojdzie do wystąpienia hipoglikemii, hormonalna mieszanina glukagonu, hormonów stresu i hormonów wzrostu powoduje, że wątroba (i w mniejszym zakresie nerki) uwalnia „cukier” do krwi. Jest to znane jako kontrregulacja. Wątroba powinna działać w ten sposób, ale cukier jest tylko pożyczany, co sprawia, że jego poziom w wątrobie musi zostać ponownie uzupełniony po wystąpieniu epizodu hipoglikemii10

Monitoruj wartości w aplikacji Accu-Chek® SmartGuide i poczekaj, aby zobaczyć, czy po leczeniu hipoglikemii poziom glukozy się ustabilizuje. Zachowaj ostrożność: Odczekaj odpowiedni czas, zanim użyjesz insuliny do skorygowania hiperglikemii. Pozwoli to uniknąć nadmiernego leczenia hipoglikemii.

 Jeśli dojdzie do nawrotu hipoglikemii, wątroba prawdopodobnie odzyskała cukier9.

W szczególności u osób z cukrzycą typu 1 częste występowanie hipoglikemii może ograniczyć tę kontrregulację hormonalną i zdolność do odczuwania hipoglikemii. Oba efekty zwiększają prawdopodobieństwo dalszego występowania hipoglikemii11.

Czym są alerty dźwiękowe CGM i co dzieje się, gdy hipoglikemia nie jest leczona?

Jeśli niski poziom glukozy nie jest leczony, tj. jeśli wartość i objawy nie mogą już być wyeliminowane za pomocą reguły 15-15, istnieje ryzyko wystąpienia ciężkiej hipoglikemii. Rozwiązanie CGM poinformuje o tym użytkownika, emitując alert dźwiękowy.

W takich przypadkach potrzebna jest „zewnętrzna pomoc” innych ludzi, którzy podadzą Ci glukagon. Glukagon to hormon wytwarzany w trzustce, który stymuluje wątrobę w celu uwalniania przechowywanej glukozy do krwiobiegu. Glukagon jest dostępny na receptę i wstrzykuje się go lub podaje przez nozdrze. Zapytaj lekarza, czy glukagon byłby dla Ciebie odpowiedni oraz jak i kiedy go stosować.

Wówczas najlepiej przekazać tę informację przyjaciołom, rodzinie lub współpracownikom na wszelki wypadek. Alerty dźwiękowe z rozwiązania CGM są pomocne w tym zakresie i można objaśnić je innym z wyprzedzeniem. Otaczający Cię ludzie powinni być zaznajomieni z aplikacją, aby byli w stanie Ci pomóc w nagłych wypadkach. Ważne jest również, aby poinformować ludzi o poniższych kwestiach:

NIE WOLNO  

  • Wstrzykiwać insuliny (to jeszcze bardziej obniży poziom glukozy danej osoby). 
     
  • Podawać jedzenia ani płynów (osoba może się zadławić).

Należy natychmiast zadzwonić po karetkę, jeśli osoba jest nieprzytomna, a glukagon nie jest dostępny lub nikt nie wie, jak go używać.

Jeśli wystąpiła u Ciebie ciężka hipoglikemia, poinformuj o tym lekarza i omów z nim sposoby zapobiegania jej nawrotom12.

Aby dowiedzieć się, jak podjąć działania zapobiegawcze, i odkryć, jak używać funkcji rozpoznawania wzorców glukozy, wykresów glukozy i trendów do leczenia hipoglikemii, przeczytaj część „Co powoduje hipoglikemię, jak jej zapobiegać i w jaki sposób używanie czujnika CGM może pomóc?

Co trzeba wiedzieć o używaniu rozwiązania CGM podczas snu?

Istnieje możliwość, że zaobserwujesz niewyjaśnione spadki poziomu glukozy w niczym niewyróżniającej się historii glukozy z nocy. Alarm czujnika może również Cię obudzić w przypadku braku powiązanych oznak lub objawów hipoglikemii. Wówczas po sprawdzeniu stężenia glukozy we krwi może okazać się, że nie było ono takie niskie, jak wskazywała krzywa glukozy. Tego typu wzorce są typowe dla zaburzeń krzywej związanych z czujnikiem, spowodowanych położeniem się na czujniku.

Kiedy leżysz na miejscu, w którym znajduje się czujnik CGM, nacisk wywierany na tkankę może tymczasowo ograniczyć przepływ krwi i w rezultacie zmniejszyć ilość glukozy transportowanej do tkanki śródmiąższowej, gdzie znajduje się włókno czujnika służące do wykrywania glukozy. Te „niskie poziomy spowodowane ściśnięciem” nie stanowią powodu do zmartwień, ponieważ nie powodują one rzeczywistej hipoglikemii. Jeśli jednak będzie przydarzać Ci się to coraz częściej, możesz rozważyć umieszczenie czujnika w nieco innym miejscu.

6.6.2. Trend_arrow_in range_S

Potencjalne spadki poziomu glukozy w nocy

Źródła:

[1] American Diabetes Association. Blood Glucose Testing and Management: Hypoglycemia (Low Blood Glucose). Retrieved November 8, 2022, from https://diabetes.org/healthy-living/medication-treatments/blood-glucose-testing-and-control/hypoglycemia

[2] American Diabetes Association Professional Practice Committee; 6. Glycemic Targets: Standards of Medical Care in Diabetes—2022. Diabetes Care 1 January 2022; 45 (Supplement_1): S83–S96. https://doi.org/10.2337/dc22-S006

[3] Faradji, R.N., Uribe-Wiechers, A.C., Sainz de la Maza Viadero, M.E. (2019). Hypoglycemia: Diagnosis, Management, and Prevention. In: Rodriguez-Saldana, J. (eds) The Diabetes Textbook. Springer, Cham. https://doi.org/10.1007/978-3-030-11815-0_42

[4] American Diabetes Association Professional Practice Committee; 6. Glycemic Targets: Standards of Medical Care in Diabetes—2022. Diabetes Care 1 January 2022; 45 (Supplement_1): S83–S96. https://doi.org/10.2337/dc22-S006

[5] Diabinfo. S3 guidelines: symptoms of hypoglycaemia. Retrieved November 4, from https://www.diabinfo.de/fileadmin/diabinfo/Grafiken/diabinfo_Hypoglykaemie.pdf

[6] American Diabetes Association. Blood Glucose Testing and Management: Hypoglycemia (Low Blood Glucose). Retrieved November 8, 2022, from https://diabetes.org/healthy-living/medication-treatments/blood-glucose-testing-and-control/hypoglycemia

[7] Vanessa J. Briscoe, Stephen N. Davis; Hypoglykämie bei Typ-1- und Typ-2-Diabetes: Physiologie, Pathophysiologie und Management. Clin Diabetes 1. Juli 2006; 24 (3): 115–121.

[8] American Diabetes Association Professional Practice Committee; 6. Glycemic Targets: Standards of Medical Care in Diabetes—2022. Diabetes Care 1 January 2022; 45 (Supplement_1): S83–S96. https://doi.org/10.2337/dc22-S006

[9] Nuha A. ElSayed, Grazia Aleppo, Vanita R. Aroda, Raveendhara R. Bannuru, Florence M. Brown, Dennis Bruemmer, Billy S. Collins, Marisa E. Hilliard, Diana Isaacs, Eric L. Johnson, Scott Kahan, Kamlesh Khunti, Jose Leon, Sarah K. Lyons, Mary Lou Perry, Priya Prahalad, Richard E. Pratley, Jane Jeffrie Seley, Robert C. Stanton, Robert A. Gabbay; on behalf of the American Diabetes Association, 6. Glycemic Targets: Standards of Care in Diabetes—2023. Diabetes Care 1 January 2023; 46 (Supplement_1): S97–S110. https://doi.org/10.2337/dc23-S006

[10] Tetsuya Tachibana, Subchapter 26A - Glucagon, Editor(s): Hironori Ando, Kazuyoshi Ukena, Shinji Nagata, Handbook of Hormones (Second Edition), Academic Press,2021, Pages 231-234, https://doi.org/10.1016/B978-0-12-820649-2.00061-9

[11] Schwab, K.O., Doerfer, J., Hypoglykämie bei Kindern und Jugendlichen, publiziert am: 18.07.2018 in Pädiatrische Endokrinologie und Diabetologie, Herausgeber:Hiort, O., Danne, T., Martin Wabitsch, M., 

[12] American Diabetes Association. Blood Glucose Testing and Management: Hypoglycemia (Low Blood Glucose). Retrieved November 8, 2022, from https://diabetes.org/healthy-living/medication-treatments/blood-glucose…

0141032025PWD