Jak podróżować z cukrzycą?

Cukrzyca może utrudnić planowanie urlopu. Zmiany rozkładu dnia, stref czasowych, wyższy poziom aktywności, posiłki spożywane na mieście lub nowe potrawy mogą wpływać na kontrole cukrzycy i Twoje zdrowie. A przecież chcesz być przygotowany(-a) na wszystko. Bez obaw! Postaramy się przypomnieć krótko, co będzie ci potrzebne przed wyruszeniem w podróż.

Umów się na wizytę do lekarza

Jeżeli planujesz podróż umów się na wizytę u lekarza na kilka tygodni przed wyjazdem. Poinformuj go o planie podróży i zapytaj, czy ma jakieś zastrzeżenia i poproś o szczegółowe wskazówki.

Zadbaj o wszelkie dodatkowe szczepienia lub zapasowe recepty.

Poproś lekarza o sporządzenie pisma informującego, że chorujesz na cukrzycę, i opisującego twój sposób leczenia. Takie pismo może ci się przydać podczas kontroli, w aptece albo w kontaktach z innymi pracownikami służby zdrowia, z którymi być może zetkniesz się podczas wyjazdu.

Zapytaj, czego potrzebujesz

Zadzwoń z wyprzedzeniem do linii lotniczej, informacji kolejowej lub armatora i zapytaj, czy przewidują specjalne posiłki dla osób z cukrzycą albo czy umożliwiają przechowywanie insuliny w lodówce.

Wyjeżdżasz za granicę? Dobrze byłoby nauczyć się (albo chociaż zapisać) pomocne wyrażenia, np. „Mam cukrzycę” albo „Gdzie znajduje się najbliższa przychodnia lub szpital?” w języku lokalnym. Poszukaj informacji i znajdź adres, co najmniej jednej przychodni lub jednego szpitala w miejscu przeznaczenia.

Jeśli wybierasz się w podróż samolotem, zapoznaj się z wytycznymi lotniska dotyczącymi pasażerów z cukrzycą, zanim nawet pomyślisz o pakowaniu walizki. Większość lotnisk pozwala zabrać ze sobą potrzebne rzeczy, np. leki, insulinę, strzykawki, pompy insulinowe, nakłuwacze, glukometry i wszelkie zapasy, a nawet żywność na wypadek spadku poziomu cukru – wszystko jednak podlega kontroli. Skontaktuj się z lotniskiem, by dowiedzieć się, czy nie obowiązują jakieś szczególne lokalne przepisy/ obostrzenia, o których musisz pamiętać1.

Nie idź na łatwiznę przy pakowaniu

Zabierz ze sobą dodatkowy sprzęt i zapas leków. Oblicz na jak długo wyjeżdżasz? Do tego dodaj zapasy na dwa kolejne tygodnie – wtedy będziesz mógł/mogła powiedzieć, że jesteś z pewnością przygotowany(-a) na wszystko.

Jeśli lecisz samolotem lub jedziesz koleją, musisz zabrać z sobą bagaż podręczny. Wszystkie (naprawdę wszystkie!) leki, strzykawki, glukometry, paski testowe, zapasy leków do pompy powinny znajdować się przy tobie. Jest to nie tylko wygodne, ale i bezpieczniejsze, ponieważ luki i schowki bagażowe zwykle nie mają systemów kontroli klimatu.

Nie zapomnij o liście z danymi do kontaktu z twoim lekarzem, wszystkimi przyjmowanymi lekami oraz instrukcjami, co należy ci podać w nagłych wypadkach (np. podczas niedocukrzenia).

Zapewne nie sprawia ci problemu noszenie z sobą przekąsek, soków czy tabletek z glukozą. Przypominamy zatem tylko o zapakowaniu odpowiedniego zapasu.

Aby odprawy i kontrole przebiegały szybciej, akcesoria do badania stężenia glukozy we krwi, urządzenia i leki umieść w oryginalnych opakowaniach z czytelnymi etykietami.

Zapewne będziesz też chodzić więcej niż zwykle, zapakuj więc dodatkową parę odpowiednich butów i skarpetek dla swoich zmęczonych stóp.

Zmiana stref czasowych

Podczas podróży na zachód dzień się wydłuża, zaś podczas podróży na wschód, dzień się skraca. Jeżeli przyjmujesz insulinę lub leki doustne, zapewne będziesz musiał(-a) zmodyfikować plan leczenia – w tym pory przekąsek i posiłków – na czas podróży do miejsca docelowego. Omów szczegółowe zasady ze swoim lekarzem. Wskazana jest częstsza kontrola stężenia glukozy we krwi, by utrzymać go w docelowym zakresie. Przed podróżą opracuj wraz z lekarzem szczegółowy plan leczenia cukrzycy w podróży.

W podróży

Podczas podróży staraj się nie siedzieć przez długi czas. Jeśli możesz, wstawaj i przeciągaj się lub spaceruj przez kilka minut, co godzinę.

Częściej niż zwykle kontroluj stężenie glukozy we krwi. Na wyjeździe będziesz prawdopodobnie chodzić więcej i popróbować nowych potraw – nie zapominaj jednak, że takie zmiany w planie dnia mogą negatywnie wpływać na twoje stężenie glukozy.

A jeśli już mówimy o większej ilości ruchu – zwracaj szczególną uwagę na swoje stopy. Często zmieniaj obuwie, by nie dopuścić do powstania pęcherzy, i sprawdzaj, czy się nie pojawiły. Jeżeli masz problemy ze stopami związane z cukrzycą nie chodź boso, przemyśl korzystanie z obuwia ochronnego na plaży lub basenie.

Jeśli nie masz pewności, co zamawiasz do jedzenia lub picia, nie wahaj się zapytać. Bardzo ważne jest, by wiedzieć, ile spożywasz węglowodanów.

Pamiętaj: zawsze miej ze sobą kartę pacjenta z informacjami o twojej cukrzycy i na co jesteś leczony.  Przede wszystkim – udanego wypoczynku!

 

 

1 Clinical Diabetes. Flying with Diabetes [Podróże lotnicze a cukrzyca]. Dostępna pod adresem: http://clinical.diabetesjournals.org/content/21/2/86.full; ostatni dostęp: 30 czerwca 2015 r.

2 Diabetes UK. Travel [Podróż]. Dostępna pod adresem: https://www.diabetes.org.uk/FAQ/Travelquestions/#anchor_4961; ostatni dostęp: 24 sierpnia 2015 r.

Udostępnij