Aktywność fizyczna - dlaczego jest tak ważna dla zdrowia?
Z jakiego powodu aktywność fizyczna jest tak ważna dla zdrowia?Systematyczna aktywność fizyczna jest niezbędna do utrzymania dobrego zdrowia.
Z jakiego powodu aktywność fizyczna jest tak ważna dla zdrowia?Systematyczna aktywność fizyczna jest niezbędna do utrzymania dobrego zdrowia.
Z jakiego powodu aktywność fizyczna jest tak ważna dla zdrowia?
Systematyczna aktywność fizyczna jest niezbędna do utrzymania dobrego zdrowia:
U osób chorych na cukrzycę dodatkowo:
Zanim rozpoczniesz aktywność fizyczną musisz poznać podstawowe zasady jej podejmowania w cukrzycy i zapobiegania niedocukrzeniu. Pamiętaj, że obniżenie stężenia glukozy we krwi i ryzyko niedocukrzenia może wystąpić nie tylko w trakcie i bezpośrednio po wysiłku fizycznym, ale także jeszcze po kilkunastu godzinach (nawet do 24 godzin po wysiłku fizycznym).
Porozmawiaj na ten temat z lekarzem, który pomoże Ci wybrać najkorzystniejszą dla Ciebie formę aktywności fizycznej i ustali do jakiej aktywności fizycznej masz przeciwwskazania (lekarz uwzględni stan Twojego zdrowia, powikłania cukrzycy i inne choroby współistniejące).
Najczęstszym powikłaniem związanym z wysiłkiem fizycznym w cukrzycy jest niedocukrzenie (hipoglikemia). Bezpieczna aktywność fizyczna jest możliwa – omów jej zasady z lekarzem prowadzącym.
Omów szczegółowo z lekarzem:
1. Zasady postępowania podczas aktywności fizycznej (zależą one od pory dnia, czasu trwania, rodzaju i intensywności aktywności fizycznej, aktualnych wartości stężenia glukozy we krwi i sposobu leczenia).
2. Zasady samokontroli – odpowiednio częste badanie stężenia glukozy we krwi:
3. Zasady modyfikacji leczenia w dniu kiedy ma miejsce aktywność fizyczna powinny być ustalane indywidualnie przez lekarza prowadzącego.
4. Spożywanie dodatkowych porcji węglowodanów (przed, w trakcie i po wysiłku fizycznym) – ilość zależy od rodzaju, intensywności i czasu trwania aktywności fizycznej
Najważniejsza jest motywacja i systematyczność. Zrób pierwszy krok – zainwestuj w swoje zdrowie!
Uwaga: Alkohol zwiększa ryzyko niedocukrzenia!
Pamiętaj:
Twoje stopy wymagają właściwej pielęgnacji.
Uwaga: Alkohol zwiększa ryzyko niedocukrzenia!
Autor: dr n. med. Mariusz Tracz
Uwaga: Trzeba pamiętać, że aktywność fizyczna i stosowne zalecenia będą różne np. dla osób młodych uprawiających sport (wymagają one specjalnego programu edukacji), a inne dla osób w średnim i starszym wieku. Powyższy artykuł jest przeznaczony dla osób z cukrzycą, ale zawiera również informacje ogólne przeznaczone dla wszystkich. Materiał ten nie stanowi porady medycznej i nie może służyć do dokonywania zmian w postępowaniu i leczeniu bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym pacjenta.
0011042024PWD