Ogarnij cukrzycę z Accu-Chek
Cukrzyca to choroba przewlekła, która towarzyszy pacjentom przez cały czas, 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Aby jej leczenie było skuteczne wymaga od pacjenta dużego
zaangażowania. Pacjent otrzymuje od lekarza leki bądź insulinę, natomiast ogromne znaczenia ma jego własna edukacja i świadomość choroby.
Nie bez powodu mówi się, że pacjent z cukrzycą staje się sam dla siebie lekarzem, pielęgniarką czy psychologiem. To właśnie pacjent powinien na bieżąco podejmować decyzje, dokonywać regularnych pomiarów glikemii oraz pamiętać o kondycji psychicznej, którą choroba przewlekła może mocno nadwyrężyć. Odpowiednia edukacja jest zatem kluczowym elementem terapii cukrzycy. Nie sposób prawidłowo żyć z cukrzycą bez wiedzy na jej temat. Przyszłość diabetyka w dużej mierze zależy od tego, jak jest on przygotowany do życia z chorobą. Jak w natłoku informacji, zwłaszcza na początku drogi z chorobą, wybrać te, które są najważniejsze? Jak sprawić, że cukrzycę będzie można "ogarnąć"?
Cykl "Ogarnij cukrzycę z Accu-Chek", to seria filmów edukacyjnych, w których poruszamy najważniejsze kwestie dotyczące życia z chorobą.
Każdy odcinek przedstawia rozmowę prowadzącej Adrianny Sobol - psycholożki zdrowia, która na codzień pracuje z pacjentami chorymi przewlekle, z ekspertem z różnych dziedzin, którzy tłumaczą i podpowiadają, na co należy zwrócić uwagę i jak postępować, aby nie czuć, że życie kręci się tylko wokół cukrzycy.
ODCINEK 1
W pierwszym odcinku pt. "Diagnoza – cukrzyca i co dalej?" rozmawialiśmy o jej leczeniu z dr Luizą Napiórkowską, znaną z profilu Okiem Doktor Luizy, endokrynologiem i diabetologiem.
Co czeka nowo zdiagnozowanego pacjenta w praktyce? Gdzie powinien się zgłosić? Do kogo? Jak rozpocząć proces leczenia i nauki życia z cukrzycą?
Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w filmie.
ODCINEK 2
W kolejnym odcinku "Emocje. Jak zaakceptować chorobę przewlekłą?" rozmawialiśmy z pacjentem z cukrzycą i założycielem portalu internetowego mojacukrzyca.org Jerzym Magierą na temat akceptacji choroby. Odpowiednia świadomość oraz wsparcie innych jest niezwykle ważne w procesie akceptacji nowej rzeczywistości.
ODCINEK 3
Następny odcinek "Cukrzyca, a życie seksualne" został poświęcony zdrowiu seksualnemu osób chorych przewlekle. W rozmowie psycholożki Adrianny Sobol z dr Moniką Łukasiewicz, ginekolożką, seksuolożką poruszaliśmy kwestie wpływu cukrzycy na życie seksualne. Przestrzeganie zaleceń lekarskich ma wpływ nie tylko na wyniki badań, ale również jakość życia, które elementem jest poziom satysfakcji z życia seksualnego.
ODCINEK 4
W odcinku czwartym "Jak cukrzyca wpływa na codzienne życie prywatne i zawodowe?" rozmawialiśmy z pacjentką Agnieszką Rydzewską-Dziel, czy jako pacjent możemy zrobić dla siebie coś więcej. Proces readaptacji do życia zawodowego z diagnozą cukrzycy może wydawać się skomplikowany, jednak jak widzimy na przykładzie prawdziwej historii jest on możliwy. Żadna choroba nie dyskryminuje z podejmowania wyzwań zawodowych. Doświadczenie choroby może pomóc zrozumieć potrzeby innych ludzi, ale przede wszystkim własne.
ODCINEK 5
W ostatnim filmie z serii "Ogarnij Cukrzycę z Accu-Chek" poruszyliśmy temat motywacji oraz ważności przestrzegania zaleceń. W odcinku "Motywacja do leczenia oraz przestrzegania zaleceń lekarza" rozmawialiśmy z dr Karoliną Kędzierską-Kapuzą specjalistką chorób wewnętrznych, nefrologii, transplantologii i diabetologii, Profesor CMKP w Warszawie.
Rola motywacji w leczeniu cukrzycy jest kluczowa do osiągnięcia zadowalających efektów terapeutycznych. Istnieją skuteczne metody leczenia farmakologicznego, jednak to od pacjenta zależy czy będzie je stosował zgodnie z zaleceniami w sposób nieprzerwany i regularny oraz czy będzie w stanie wprowadzić konieczne zmiany w swoim stylu życia. Dla pacjentów, którzy wytrwają w postanowieniach i utrzymają motywację na stałym poziomie istnieje bardzo duża szansa na to, że będą funkcjonować na poziomie dla nich zadowalającym. A dodatkowo wprowadzą korzystne dla siebie zmiany będące działaniem profilaktycznym w kwestii innych jednostek chorobowych.