Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
hamburger overlay

Jak żyć z cukrzycą

Cukrzyca – trudne początki

Cukrzyca jest chorobą, która ma wpływ na całe Twoje życie. Początki są trudne, a reakcja na chorobę może być różna. Świadomość choroby może wywoływać lęk, stres, szok czy nawet poczucie winy. Zdarza się wypieranie tego faktu ze świadomości, niechęć do podjęcia zalecanej terapii. Na szczęście możliwa jest zmiana nastawienia na bardziej pozytywne.

W miarę zapoznawania się z cukrzycą przyzwyczaisz się szybko do nowych obowiązków.

Wizyta u lekarza, codzienna obsługa pena czy glukometru nie będą Cię już stresować. Z czasem przyzwyczaisz się do choroby i zaczniesz ją traktować w sposób naturalny. Gdy zaakceptujesz cukrzycę, będzie Ci znacznie łatwiej radzić sobie z nią na co dzień.

Choroba będzie częścią Twojego życia i będzie stanowić nowe wyzwanie. Odpowiednia, zdrowa, zbilansowana dieta oraz wprowadzenie do swojego codziennego planu dnia aktywności fizycznej nie tylko ułatwią kontrolę cukrzycy, ale sprawią, że będziesz się czuł lepiej i zaobserwujesz pozytywny wpływ tych zmian na Twoją kondycję zdrowotną.

Nie popadaj w rutynę

W miarę upływu lat pojawić się może nowy problem – jest nim rutyna i znudzenie.

Jej konsekwencją stać się może lekceważenie wymogów leczenia cukrzycy. Nabyte wcześniej – czasem niewłaściwe – nawyki i popadanie w rutynę utrudniają zdobywanie nowej wiedzy i doświadczeń oraz wyciąganie z nich odpowiednich wniosków.

Jak pisał w 1919 r. jeden z pionierów w dziedzinie diabetologii E. P. Joslin – „Chorzy wiedzący najwięcej żyją najdłużej“. Choć w leczeniu cukrzycy zmieniło się wiele, to stwierdzenie nie straciło na aktualności.

Wiedza i motywacja

Edukacja to klucz do dobrego funkcjonowania z cukrzycą. Znajomość własnego ciała, zmian jakie zachodzą w organizmie w różnych sytuacjach, umiejętne reagowanie i wyciąganie wniosków pozwalają na świadome i skuteczne radzenie sobie z chorobą.

Jednak wiedza bez motywacji jest niewystarczająca.

Jak się zmotywować? Dla jednych najsilniejszą motywacją będzie chęć uniknięcia poważnych powikłań, takich jak np. retinopatia, nefropatia czy tzw. „stopa cukrzycowa”, mobilizacja ze strony rodziny i znajomych, czy chęć spełniania zaleceń lekarza. Dla innych ważne jest dobre samopoczucie, optymalna forma i zdrowie jako takie.

Jakość leczenia wpływa na stan zdrowia, na dobry i stabilny nastrój. Niewystarczająca kontrola cukrzycy pogarsza samopoczucie i może przyczynić się do wielu problemów zdrowotnych teraz i w przyszłości.

Cukrzyca to choroba, której efekty leczenia w znacznym stopniu zależą od samego chorego. Wiele zaleceń dla osób z cukrzycą odnosi się także do ludzi zdrowych.

Żyj aktywnie z cukrzycą!

Nie obawiaj się cukrzycy. Pracuj, rozwijaj swoje pasje i zainteresowania, staraj się realizować swoje plany życiowe. Bądź aktywny fizycznie, uprawiaj zalecane przez lekarza ćwiczenia.

Przedyskutuj z lekarzem diabetologiem swoje plany dotyczące trybu życia, wykonywanej pracy, aktywności fizycznej i omów, jak pogodzić je z koniecznością osiągania jak najlepszej kontroli cukrzycy.

Duży postęp w leczeniu daje więcej możliwości dopasowania sposobu leczenia do bardziej elastycznego trybu życia.

Uwaga!: Osoba z cukrzycą, która chce rozpocząć regularne ćwiczenia fizyczne, musi ustalić szczegółowy ich program z lekarzem diabetologiem. Lekarz zdecyduje (w oparciu o kompleksową ocenę stanu zdrowia danej osoby), które rodzaje ćwiczeń są optymalne, a które przeciwwskazane. Konieczne jest zapoznanie się ze szczegółowymi zaleceniami dotyczącymi aktywności fizycznej u chorych na cukrzycę (m.in. jak zapobiegać niedocukrzeniom).

Gdzie szukać pomocy i wsparcia

W razie trudności – gorszego samopoczucia, słabszej motywacji, czy zniechęcenia – nie obawiaj się prosić o wsparcie swoich najbliższych. Zaproponuj im, by towarzyszyli Ci w zmianie stylu życia na zdrowy i aktywny.

Pamiętaj, że każdy może mieć gorsze chwile, prawo do żalu i złości. Gdy trwają one zbyt długo, gdy nie możesz sobie poradzić ze zmianą stylu życia – podziel się tymi odczuciami ze swoim lekarzem. Jeśli cukrzyca powoduje długotrwałe, negatywne emocje, z którymi sobie nie radzisz, szukaj wsparcia psychologa. Nie bój się skorzystać z tej możliwości. W codziennym życiu z cukrzycą może pojawić się wiele pytań i wątpliwości. Pamiętaj, że możesz zwrócić się o radę i pomoc do osób z zespołu diabetologicznego, np. lekarza, pielęgniarki, dietetyka, czy właśnie psychologa. Stale poszerzaj swoją wiedzę o cukrzycy – czytaj książki jej dotyczące, przeglądaj materiały edukacyjne, prasę, korzystaj z internetu, chodź na spotkania stowarzyszeń osób z cukrzycą czy na grupowe szkolenia.

mgr Katarzyna Gajewska, psycholog

Roche informuje, iż niniejsza ulotka zawiera informacje ogólne, które nie mogą służyć do dokonywania zmian w postępowaniu i leczeniu bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym pacjenta.

 

 

 

 

Udostępnij

Artykuł z kategorii