Jak cukrzyca może wpłynąć na zdrowie psychiczne? Osobiste historie związku cukrzycy ze zdrowiem psychicznym.
Uważne słuchanie to pierwszy krok w zrozumieniu tego, przez co przechodzą inni. W ramach naszej kampanii "Łącząc to, co ważne między cukrzycą, a zdrowiem psychicznym" z okazji Światowego Dnia Cukrzycy, postanowiliśmy skontaktować się z członkami społeczności osób chorujących na cukrzycę. Pozwoli nam to dowiedzieć się, jak to jest żyć z chorobą, która nigdy nie daje odpoczynku.1 Poniżej przedstawiamy sześć głosów spośród pół miliarda ludzi żyjących z cukrzycą2, którzy opisują własnymi słowami, jak wpływa ona na ich zdrowie psychiczne. To sześć niezwykłych osób, o różnych doświadczeniach i pochodzeniu. Każda z nich posiada równie silne pragnienie podzielenia się swoją historią podczas rozmowy na temat życia z cukrzycą, tak aby społeczeństwo mogło lepiej zrozumieć i okazać empatię osobom dotkniętym tą chorobą.
Phyllisa Deroze, USA, LADA (Późno ujawniająca się cukrzyca typu 1 u dorosłych)
Phyllisa to pasjonatka i aktywna obrończyni praw osób chorych na cukrzycę na całym świecie. Początek swojego bloga datuje na rok 2011, po otrzymaniu diagnozy cukrzycy typu 2. Kilka lat później odkryła jednak, że początkowa diagnoza była błędna, a jej właściwym schorzeniem jest cukrzyca typu LADA (Późno ujawniająca się cukrzyca typu 1 u dorosłych). W 2012 roku Phyllisa założyła stronę Black Diabetic Info celem zwiększenia dostępu do informacji na temat cukrzycy dostosowanych kulturowo. Motto Phyllisy brzmi "Zdiagnozowani, niepokonani".
Cukrzyca jest chorobą, z którą mierzymy się 24/7, i nie ma dni wolnych. Do momentu diagnozy, trudno jest zrozumieć, jak wyczerpująca jest to choroba. Jedynie poprzez zwiększanie świadomości społecznej, ludzie mogą stać się bardziej wyrozumiali. Sprawdzam swój poziom cukru we krwi jako pierwszą rzecz rano po przebudzeniu, jest to moment, który najbardziej wpływa na moje dalsze samopoczucie psychiczne w ciągu dnia. (...). Czasem potrzebuję przerwy. Potrzebuję kilku godzin bez myślenia o cukrzycy. Nauczyłam się robić te krótkie przerwy, wracać ze świeżym spojrzeniem i sposobem myślenia. Chciałabym, żeby te przerwy mogły trwać dłużej niż tylko kilka godzin.
Hanna Boëthius, Szwajcaria, Cukrzyca typu 1
Hanna została zdiagnozowana jako dwuletnie dziecko 38 lat temu. Jest liderką organizacji pacjenckiej, międzynarodową mówczynią i ekspertką w dziedzinie żywienia i coachingu. Hanna, która ma korzenie szwedzkie i fińskie, obecnie mieszka w Szwajcarii.
Jest zmotywowana poszukiwaniem inspiracji i sposobów na poprawę jakości opieki zdrowotnej.
Cukrzyca jest nieustępliwą chorobą, towarzyszy nam całą dobę, 365 dni w roku i nie odpuszcza ani na chwilę. To ogromny ciężar, który ciąży na naszych barkach i wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Po 38 latach życia z cukrzycą typu 1, wypalenie cukrzycowe pojawia się falami; czasem jest łatwiej, czasem trudniej. Najgorsze były lata nastoletnie! To, co mi pomaga, to dbanie o ogólny styl życia w zdrowy sposób; spożywanie wartościowych, zbilansowanych posiłków, odpowiednie nawodnienie, regularna aktywność fizyczna, medytacja i wiele innych czynności. Jeśli czuję się lepiej pod kątem psychicznym, to również radzenie sobie z cukrzycą staje się łatwiejsze.
The Diabetic Survivor @thediabeticsurvivor, Wielka Brytania, Cukrzyca typu 1
Obecność postaci Diabetic Survivor w mediach społecznościowych to dzieło brytyjskiego projektanta, u którego 26 lat temu zdiagnozowano cukrzycę typu 1. Jego celem jest rozpoczęcie dyskusji i zburzenie pewnych tabu związanych z cukrzycą. Jego projekty i pasja koncentrują się na niesieniu radości i szczęścia społeczności osób chorych na cukrzycę oraz przybliżanie różnych aspektów rzeczywistości "cukrzycowego świata".
Ważne jest, aby zacząć rozmowę na ten temat. Zdrowie psychiczne niesie za sobą silne piętno społeczne, które czasem utrudnia nam szukanie pomocy w chwilach, gdy jej naprawdę potrzebujemy. Kiedy dowiedziałem się o mojej cukrzycy w wieku około 15 lat, początkowo odczuwałem ogromną winę za to, że ją mam, co często sprawiało, że byłem przygnębiony. Teraz, po ponad 25 latach z cukrzycą typu 1, skupiam się na podstawach: codzienne krótkie spacery i trochę dyscypliny. Jeśli mogę zadzwonić do przyjaciela lub bliskiej osoby, to tym lepiej! Staram się również nawiązywać kontakt z innymi osobami z cukrzycą w ramach społeczności. Wiemy, że istnieją pewne aspekty, z którymi tylko inna osoba z cukrzycą może się utożsamiać.
Jamie Knight, Wielka Brytania, Cukrzyca typu 2
Od czasu diagnozy cukrzycy typu 2 w 2018 roku, Jamie odkrył w sobie nową pasję w postaci biegania i regularnych spacerów, brał udział w wielu zawodach, a nawet ukończył kilka maratonów. Pragnie pomagać sobie i innym w przełamywaniu tematów tabu związanego z cukrzycą typu 2.
Cukrzyca jest nieustępliwa, zawsze obecne w mojej głowie są myśli o wahaniach glikemii, poziomach cukru we krwi, lekach, diecie i innych codziennych wyborach. To może być przytłaczające, zwłaszcza gdy nie jesteśmy w pełni skoncentrowani. Wydarzenia życiowe często biorą górę, i można bardzo łatwo stracić motywację, zanim się spostrzeżemy, zrobiliśmy kilka kroków wstecz. Ludzie z cukrzycą potrzebują wsparcia, nie tylko w zakresie zdrowia psychicznego, ale również w umiejętności rozpoznawania i akceptowania własnych trudności. Po raz pierwszy od diagnozy w 2018 roku, miałem trudności w tym roku. Sama cukrzyca i inne wydarzenia życiowe uczyniły zarządzanie moją chorobą znacznie trudniejsze, czułem się bardzo negatywnie nastawiony wobec swojej normalnej rutyny. Niemniej jednak udało mi się utrzymać na duchu, nawet gdy moja motywacja i dyscyplina nie były w najlepszej formie. Najważniejsze to zrozumienie, co się dzieje, i znalezienie sposobu na wyjście z trudnej sytuacji. Od momentu diagnozy aktywność fizyczna była moim sposobem na kontrolowanie cukrzycy, ale również na zachowanie dobrego stanu psychicznego. Spaceruję, biegam i czasami wykonuję treningi siłowe. Bycie aktywnym pomaga mi oczyścić głowę z negatywnych myśli i jest również ważną częścią mojej motywacji do podejmowania wyzwań, takich jak udział w maratonie londyńskim w 2022 roku.
Amber Clour, USA, Cukrzyca typu 1
Amber urodziła się i wychowała w Norman, stanie Oklahoma, w USA. Dwadzieścia jeden dni po swoich ósmych urodzinach trafiła do szpitala dziecięcego. Spędziła tam dwa tygodnie, ucząc się, jak żyć w nowej rzeczywistości z diagnozą cukrzycy typu 1. Jej życie prywatne wypełnia pasja do sztuki, działalność na rzecz innych oraz podróże.
W momencie diagnozy cukrzycy typu 1 większość uwagi koncentruje się na tym, jak radzić sobie z chorobą fizycznie, ale rzadko uwzględnia się wpływ na zdrowie psychiczne. Przez wiele lat mojego młodzieńczego życia z cukrzycą typu 1, opisywałam to jako "cierpienie w milczeniu" i zaczęłam szukać pomocy na własną rękę, rozpoczynając terapię oraz prowadząc bloga, aby pomóc innym zrozumieć wpływ zdrowia psychicznego na zarządzanie cukrzycą. Cukrzyca wpływa na zdrowie psychiczne na co dzień. Na przykład, nocne walki z poziomem cukru we krwi mogą sprawić, że stajemy się nerwowi i poirytowani, planowanie podróży i dbanie o odpowiednią ilość koniecznego zaopatrzenia może wywoływać lęki, a decyzja, czy ujawnić swoją cukrzycę podczas pierwszej randki, bywa bardzo stresująca. Nawet obliczanie ilości węglowodanów i dawek insuliny jest wyczerpujące. Codziennie praktykuję medytację, korzystam z technik głębokiego oddychania, prowadzenia dziennika, ćwiczeń i afirmacji. W trudnych okresach zwracam się do przyjaciół z cukrzycą. Dzielenie się swoimi doświadczeniami z kimś, kto "to rozumie", ogromnie pomaga, ponieważ osoby te przechodzą przez to samo.
Ana Rodrigues, Brazylia, Cukrzyca typu 1
Ana dzieli się swoim życiem z cukrzycą typu 1 w swoich kanałach w mediach społecznościowych, dążąc do zwiększenia świadomości na temat życia z tą chorobą.
Otrzymanie diagnozy cukrzycy jest trudne. To schorzenie wymaga od nas stanowczego podejścia. Ponadto zdrowie psychiczne ma bezpośredni wpływ na kontrolę poziomu glukozy we krwi. Miałam okresy wypalenia cukrzycowego. Cukrzyca towarzyszy mi od 13 lat i ciągłe myślenie o niej finalnie wyczerpuje umysł. Najbardziej pomaga mi terapia. Posiadanie grupy przyjaciół z cukrzycą także łagodzi obciążenie psychiczne wynikające z diagnozy.
Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim osobom za podzielenie się swoimi spostrzeżeniami związanymi z życiem z cukrzycą. Te doświadczenia z pierwszej ręki pomagają podkreślić głęboki związek między cukrzycą, a zdrowiem psychicznym. Ważne jest podnoszenie świadomości i społeczna dyskusja, nie tylko o fizycznych aspektach cukrzycy, ale także o wyzwaniach emocjonalnych, z którymi osoby z cukrzycą muszą się stale mierzyć. Poprzez uczynienie niewidzialnego widzialnym, my w Roche Diabetes Care, osoby stojące za marką Accu-Chek, chcielibyśmy zburzyć bariery i stanąć w obronie osób z cukrzycą, aby uzyskiwały pomoc i wsparcie, na które zasługują.
1 Wypowiedzi, myśli i opinie wyrażone w tym artykule są osobiste i niekoniecznie odzwierciedlają opinie firmy Roche. Ten materiał nie jest i nie powinien być traktowany jako porada medyczna ani zdrowotna, ani nie jest przeznaczony do diagnozowania lub leczenia medycznego/ psychiatrycznego. Roche nie udziela porad medycznych ani psychiatrycznych. Zawsze zasięgaj porady od lekarza lub innego kwalifikowanego specjalisty w dziedzinie zdrowia w przypadku pytań medycznych lub psychiatrycznych. Nie zaniedbuj objawów zdrowotnych ani porady zdrowotnej uzyskanej wcześniej od lekarza lub innego kwalifikowanego specjalisty medycznego lub psychiatrycznego na podstawie tego materiału.
2 idf.org
0057112023PWD