Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
hamburger overlay

Jak działa pompa?

Trzustka a pompa
U osoby, która nie jest chora na cukrzycę, trzustka regularnie uwalnia niewielkie ilości insuliny do organizmu w celu regulowania poziomu glukozy. Ilość uwolnionej insuliny zależy od „wewnętrznego zegara” danej osoby oraz od takich czynników jak aktywność fizyczna, przemiana materii, stres i choroba. Kiedy spożywa się pokarm, trzustka uwalnia dodatkową ilość insuliny w celu obniżenia poziomu glukozy we krwi. Terapia z zastosowaniem pompy insulinowej najlepiej ze wszystkich dostępnych metod leczenia naśladuje pracę trzustki.

Terapia pompą a terapia za pomocą wielokrotnych wstrzyknięć
W przeciwieństwie do terapii pompą insulinową, leczenie wielkokrotnymi wstrzyknięciami insuliny nie naśladuje tak dokładnie czynności trzustki. Jedna dawka insuliny, która ma działać przez długi czas niekoniecznie odpowiada zmieniającemu się zapotrzebowaniu organizmu w ciągu dnia; osoby stosujące tę metodę leczenia mogą wymagać dokładniejszego planowania posiłków i innych aspektów życia codziennego, odpowiednio do planu wstrzyknięć. Intensywne leczenie, w którym zatrzyki insuliny szybko lub krótko działającej wykonywane są wielokrotnie w ciągu dnia ma na pewno przewagę w stosunku do konwencjonalnego sposobu leczenia, ale nie dostarcza ono insuliny w sposób ciągły i precyzyjny, jak to czyni pompa insulinowa. Pompa dostarcza insulinę w sposób najbardziej przypominający uwalnianie insuliny u osób, które nie mają cukrzycy.

480 dokładnych dawek insuliny codziennie
W pompie stosuje się wyłącznie insulinę szybko działającą i dzięki temu pompa może ją podać w dwojaki sposób: baza - ciągłe podawanie insuliny oraz bolusy. Baza jest podawana w sposób ciągły, niezależnie od posiłków. W pompie dobowa ilość insuliny bazalnej podzielona jest na 24 przedziały czasowe, czyli co godzinę może być ustalana inna dawka insuliny. Każda dawka godzinna podzielona jest dalej na 20 części, więc w ciągu doby pompa podaje 480 mikrodawek insuliny w sposób pulsacyjny, dokładnie co 3 minuty. W terapii przy użyciu pompy insulinowej każdy podstawowy posiłek i dodatkowe przekąski wymagają podania insuliny. Każdy posiłek mający wartość kaloryczną wymaga zaprogramowania i podania bolusa. Pompy insulinowe posiadają trzy rodzaje bolusów posiłkowych, czyli trzy różne formy podania insuliny. W zależności od rodzaju posiłku wybieramy bolus prosty, przedłużony lub wielofalowy.

Udostępnij

Artykuł z kategorii