Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
hamburger overlay

Często zadawane pytania

Pytania ogólne

Zależy to od trzech elementów:

 • stopnia zrozumienia zagadnień dotyczących leczenia i kontrolowania cukrzycy;
 • wiedzy na temat insulinoterapii z zastosowaniem pompy insulinowej;
 • opanowania zasad użytkowania pompy insulinowej.

Zrozumienie zagadnień dotyczących leczenia i kontrolowania cukrzycy obejmuje podstawowe zasady prawidłowego żywienia, regularnej aktywnosci fizycznej oraz postępowania leczniczego. Pacjenci z doświadczeniami w zakresie cukrzycy zapewne dobrze znają te zasady, zaś osoby z nowo rozpoznaną cukrzycą mogą się

z nimi zapoznać, uczestnicząc w lokalnych pacjenckich programach edukacyjnych –

należy poprosić lekarza o informacje na temat lokalnych spotkań grup pacjenckich.

Wiedzę na temat insulinoterapii z zastosowaniem pompy insulunowej można pogłębić w trakcie sesji szkoleniowej z udziałem osób specjalizujących się w edukacji cukrzycowej oraz w ramach ustalania planu terapeutycznego dostosowanego do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Nauka użytkowania pompy insulinowej obejmuje wiedzę teoretyczną oraz szkolenie praktyczne. Roche Diabetes Care oferuje kompleksowy program szkoleniowy online lub za pośrednictwem tradycyjnej metody podręcznikowej z udziałem przypisanego certyfikowanego trenera. Szkolenie składa się z indywidualnych modułów szkoleniowych, z którymi użytkownik winiem zapoznać się w dogodnym dla siebie czasie. Ponadto do każdego produktu dołączona jest Instrukcja użytkowania oraz Podręcznik użytkowania.

Żywotność baterii zależy od intensywności użytkowania pompy insulinowej Accu-Chek Spirit Combo, w tym codziennego zapotrzebowania na insulinę, częstości podań oraz podświetlania wyświetlacza.

Na przykład

W przypadku typowego użytkowania obejmującego 50 jedn. insuliny U-100 na dobę w normalnej temperaturze roboczej (23±2°C) żywotność baterii wynosi około:

 • Alkaliczna – 70 dni z wyłączonym połączeniem Bluetooth® i 30 dni z włączonym połączeniem Bluetooth®.
 • Litowa – 200 dni z wyłączonym połączeniem Bluetooth® i 80 dni z włączonym połączeniem Bluetooth®.
 • NiMH – 100 dni z wyłączonym połączeniem Bluetooth® i 40 dni z włączonym połączeniem Bluetooth®.

Pompa insulinowa Accu-Chek Spirit Combo jest w pełni funkcjonalna niezależnie od glukometru i może być obsługiwana ręcznie.

Tak. Zgubione urządzenie można zastąpić nowym glukometrem Accu-Chek Performa Combo i używać go z pompą insulinową.

Pompa insulinowa Accu-Chek Spirit Combo współpracuje wyłącznie z glukometrem Accu-Chek Performa Combo.

Około 2 metrów. W przypadku gdy pompa rozpoczęła dostarczanie bolusa, a następnie została umieszczona poza zasięgiem komunikacji, cała dawka insuliny w bolusie zostanie podana.

Istnieje mozliwosc uzywania pompy insulinowej Accu-Chek Spirit Combo w trakcie podrózy powietrznych. Nalezy jednak pamietac o pewnych aspektach i przestrzegac kilku zalecen:

 • Odlaczyc zestaw infuzyjny podczas startu i ladawania samolotu.

Nagle i skrajne zmiany cisnienia powietrza, np. w momencie startu i ladowania samolotu , moga niekorzystnie wplywac na proces podawania insuliny, zwlaszcza jesli w kartridzu lub rurkach obecne sa pecherzyki powietrza.

 • Wylaczyc komunikacje za pomoca technologii bezprzewodowej Bluetooth pomiedzy pompa a glukometrem zgodnie z instrukcjami dotyczacymi bezpieczenstwa lotu.

Istnieje wiele sposobów, aby ukryć obecność pompy. W przypadku kobiet popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie urządzenia w kieszonce stanika. Jest ono zaczepiane po stronie stanika, a pompa jest podwieszona pod ramieniem. Kieszonka na pompę jest skutecznym rozwiązaniem w przypadku sukni wizytowych, kostiumów plażowych oraz topów na ramiączka. Istnieją także specjalne kieszonki noszone na udzie lub ramieniu. Niektóre kobiety po prostu wkładają pompę do dziecięcej skarpetki i przyczepiają ją z przodu lub z boku stanika albo przytwierdzają urządzenie do innych części odzieży (wstawić odpowiedni link, jeśli taki jest dostępny)

Znak towarowy i logotyp Bluetooth® są zarejestrowanymi znakami towarowymi należącymi do Bluetooth SIG, Inc., a każdorazowe ich użycie przez firmę Roche objęte jest licencją.

Lekarz podejmuje decyzję o przepisaniu odpowiedniego dla pacjenta rodzaju insuliny. Pompa insulinowa zapewnia stałą podaż szybko działającej insuliny, dlatego podawanie insuliny długo działającej nie jest konieczne. W związku z bardziej przewidywalną absorpcją insuliny szybko działającej vs insuliny średnio długo i długo działające jej zastosowanie wiąże się z poprawą kontroli glikemii.

Obecnie pompy insulinowe mają wymiary telefonu komórkowego i ważą zaledwie kilkadziesiąt gramów. W ciągu dnia pompę można przyczepić do brzegu ubrania lub włożyć ją do kieszeni. Niektóre kobiety trzymają pompę w staniku. Podobnie w nocy można ją przyczepić do piżamy lub włożyć do kieszonki lub pod poduszkę; można też położyć urządzenie obok siebie.

Pompa insulinowa ma na celu nieprzerwane, przezskórne podawanie insuliny do tkanki podskórnej, inaczej mowiąc, jest to ciągły wlew insuliny (continous subcutaneus insulin infusion, CSII). Urządzenie to zapewnia utrzymywanie stężenia glukozy we krwi na poziomie najbardziej zbliżonym do prawidłowego. Wyniki przełomowego badania naukowego wykazały, że utrzymywanie prawidłowych wartości glikemii lub wartości do nich zbliżonych znacząco redukuje ryzyko wystąpienia powikłań cukrzycy1.

1Diabetes Control and Complications Trial Research Group. The effect of intensive treatment of diabetes on the development and progression of long-term complications in insulin-dependent diabetes mellitus. New Engl J Med. 1993;329:977-986.

Oprócz pompy insulinowej konieczne jest posiadanie zestawu infuzyjnego (rurki i połączenia umożliwiającego przytwierdzenie pompy do ciała), kartridża z insuliną, adapterów (które łączą kartridż z zestawem infuzyjnym), baterii, pokrywy baterii oraz narzędzi do monitorowania glikemii.

Obejrzyj wszystkie pytania
Prosimy o wpisanie poszukiwanego słowa

Zapraszamy do przesłania opinii!

Idź >

Accu-Chek Combo

Opis produktu

 • Niewidoczna, zdalnie kontrolowana pompa insulinowa Accu-Chek Spirit Combo. Umieszczona rano pod ubraniem, pozostaje tam, aż do wieczora.
 • Dwustronna komunikacja za pomocą technologii bezprzewodowej Bluetooth® pomiędzy pompą insulinową, a glukometrem.
 • Glukometr Accu-Chek Performa Combo zapewnia zdalną kontrolę w zakresie działania pompy insulinowej, umożliwia szybkie i dyskretne podanie bolusa, a także gwarantuje dostęp do pełnego obrazu w zakresie statusu i aktywności pompy – całkowita kontrola za pomocą urządzenia mieszczącego się w jednej dłoni. Bez potrzeby dostępu do pompy insulinowej.
Pobierz instrukcję obsługi

POŁĄCZENIE ZA POMOCĄ TECHNOLOGII

BEZPRZEWODOWEJ Bluetooth®.

GLUKOMETR

Accu-Chek Performa Combo.

WYŚWIETLACZ

Kolorowy wyświetlacz glukometru Pokazuje ekran pompy.

TESTY PASKOWE

Accu-Chek Performa.

POMPA INSULINOWA

Accu-Chek Spirit Combo.

POJEMNOŚĆ KARTRIDŻA

3.15 ml jednostek insuliny U-100.

Zalety i funkcjonalność

Szybkie wykrywanie zatoru w cewniku.

 • Powiadomienie o identyfikacji zatoru w cewniku przez szybki system wykrywający - już średnio po okresie 0,7 godz. przy średniej dawce podstawowej wynoszącej 0,1 jedn./godz.   

Zindywidualizowane menu

 • Szereg opcji menu – standardowe, zaawansowane oraz spersonalizowane – umożliwiają zapoznanie się krok po kroku z użytkowaniem pompy insulinowej Accu-Chek Spirit Combo oraz z możliwościami dostosowania jej do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Duży kartridż z insuliną – ogromna wygoda użytkowania.

 • Poręczny, łatwy do napełniania kartridż o objętości 3.15 ml jednostek insuliny U-100.

Dodatkowe funkcje gwarantujące bezpieczeństwo użytkowania.

 • Dźwiękowe i/lub wibracyjne przypomnienia, ostrzeżenia i alerty – zapewniające spokój użytkownika.
 • Automatyczny system sprawdzania statusu - co trzy minuty oraz każdorazowo przed podaniem bolusa.
 • Zintegrowana opcja blokady klawiszy.
 • Dyskrecja – dzięki dwustronnej komunikacji za pomocą technologii bezprzewodowej Bluetooth® pomiędzy pompą insulinową a glukometrem.  
 • Precyzyjnie programowany bolus – dzięki wbudowanemu kalkulatorowi bolusa – umożliwiający szybkie podanie bolusa w trzech prostych krokach.
 • Dokładne pomiary, powiadomienia, blokada klawiszy oraz wykrywanie zatoru w cewniku zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa.
 • Czytelne i przejrzyste raporty – dzięki zintegrowanemu systemowi informacji zawartych w dzienniku urządzenia oraz nowoczesnym narzędziom do analizy danych.
 • Zaawansowany system zarządzania cukrzycą z innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie współpracującego oprogramowania.

 

Dodatkowa specyfikacja
Wyświetlacz:

Kolorowy; wyświetla kalkulacje bolusa, odczyty stężenia glukozy we krwi, zapisy dziennika oraz przegląd danych z ekranu pompy insulinowej.

Objętość próbki krwi:

0,5 ml.

Zasilanie:

Trzy baterie alkaliczne AAA

Pojemność pamięci:

1000 zapisów w dzienniku.

Wymiary:

94 x 55 x 25 mm

Masa:

Około 100 g z bateriami

Przekaz danych:

Za pomocą portu podczerwieni (IR).

Zasada pomiaru:

Pomiar elektrochemiczny

Wartości średnie:

Z ostatnich 7, 14, 30, 60 i 90 dni.

Zarządzanie danymi:

Zapisy dziennika, wykresy trendów, raporty opisujące stopień zrealizowania celów terapeutycznych, wykresy pokazujące wyniki dla standardowego dnia lub tygodnia.

Dodatkowe funkcje:

Glukometr włącza się automatycznie po włożeniu do niego testu paskowego i automatycznie wyłącza się po dwóch minutach, jeśli nie zostanie naciśnięty żaden przycisk.

TECHNOLOGIA BEZPRZEWODOWA

Bluetooth®

POJEMNOŚĆ KARTRIDŻA

3.15 ml jednostek insuliny U-100.

Zalety i funkcjonalność

Pompa insulinowa Accu-Chek Spirit Combo

 • Elastyczne dostosowywanie dawki podstawowej od 0,5 jedn./godz. ze skokiem o 0,1 jednostki – dla osób wymagających niewielkiej dawki podstawowej.
 •  Tymczasowa dawka podstawowa umożliwia szybkie dostosowanie dawki podstawowej do zmieniających się warunków (chorobaaktywność fizycznasytuacje stresoweokres przedmenstruacyjny itp.).
 •  Jeśli zachodzi taka potrzebapompa insulinowa może działać niezależnie od glukometru.
 •  Kartridż o pojemności 3.15 ml jednostek insuliny U-100 zapewnia wygodę użytkowania w przypadku zmiany zapotrzebowania na insulinę w ciągu dnia.
Dodatkowa specyfikacja
Dawka podstawowa:

Od 0,05 do 25 jedn./godz.; 24-godz. dawkę podstawową można dostosować w przyrostach 0,01 (do 1,00 jedn./godz.), 0,05 (do 10,0 jedn./godz.) i 0,1 (do 25,0 jedn./godz.).

Tymczasowa dawka podstawowa:

Możliwość dostosowania o 10-proc. przyrosty oraz 15-minutowe odstępy do 24 godzin.

Maksymalna dawka pojedynczego bolusa:

50 jednostek.

Rodzaj bolusa:

Szybki, standardowy, przedłużony oraz wielofalowy (możliwość dostosowania czasu trwania bolusa przedłużonego i wielofalowego w odstępach od 15 minut do 12 godzin).

Objętość kartridża:

3.15 ml jednostek insuliny U-100.

Zestaw infuzyjny:

Oferta zestawów Accu-Chek ze złączką typu Luer.

Stopień wodoodporności:

IPX8 – w przypadku krótkotrwałego przypadkowego kontaktu z wodą.

Funkcje bezpieczeństwa:

Alarmy blokady, powiadomienie o niskim poziomie insuliny w kartridżu, komunikaty o pozanormatywnych wynikach pomiarów oraz informacja o słabej baterii glukometru i pompy insulinowej obejmująca sygnał dźwiękowy, powiadomienie na wyświetlaczu oraz wibracje.

Podwójny mikroprocesor: w przypadku wystąpienia usterki lub błędu w obrębie jednego procesora zostaną one wykryte przez drugi. Zasilanie zostaje natychmiast wyłączone, a na wyświetlaczu pompy i glukometru pojawia się komunikat o błędzie.

Blokada klawiszy uniemożliwia przypadkowe włączenie funkcji glukometru.

Jeśli zachodzi taka potrzeba, pompa insulinowa może działać niezależnie od glukometru.

Wymiary:

83 x 56 x 21 mm.

Masa:

Około 110 g z baterią, pompą z pełnym kartridżem i z zestawem infuzyjnym.

Zasilanie:

Bateria alkaliczna 1,5 V LR6 (AA) lub bateria litowa 1,5 V FR6 (AA).

TECHNOLOGIA BEZPRZEWODOWA

Bluetooth®

WYŚWIETLACZ

Kolorowy (glukometr); Wyświetla kalkulacje bolusa, odczyty stężenia glukozy we krwi, zapisy dziennika oraz przegląd danych z ekranu pompy insulinowej.

TESTY PASKOWE

Accu-Chek Performa.

Zalety i funkcjonalność

Glukometr

 • Dokładny pomiar w ciagu kilku sekund zapewnia wygodę użytkowania.
 • Zintegrowany system zarzadzania danymi.
 • Przypomnienia o przed- i poposiłkowym pomiarze glikemii.

Zdalna kontrola

 • Pełna kontrola pompy insulinowej Accu-Chek Spirit Combo zapewnia całkowitą dyskrecję użytkowania.
 • Technologia bezprzewodowa Bluetooth® – bezpieczeństwo + wiarygodność + niewidoczność = pełna dyskrecja uzżytkowania.

Kalkulator bolusa

 • Kalkulator bolusa umożliwia ustalenie dawki insuliny w trzech prostych krokach – redukcja ryzyka wystąpienia hipoglikemii.
 • Możliwość pełnego dostoswania do indywidualnych potrzeb użytkownika.
Dodatkowa specyfikacja
Wyświetlacz:

Kolorowy; wyświetla kalkulacje bolusa, odczyty stężenia glukozy we krwi, zapisy dziennika oraz przegląd danych z ekranu pompy insulinowej.

Objętość próbki:

0,5 ml.

Zasilanie:

Trzy baterie alkaliczne (AAA).

Pojemność pamięci:

1000 zapisów w dzienniku.

Wymiary:

94 x 55 x 25 mm.

Masa:

Około 100g z baterią.

Przekaz danych:

Za pomocą portu podczerwieni (IR).

Zasada pomiaru:

Pomiar elektrochemiczny.

Wartości średnie:

Z ostatnich 7, 14, 30, 60 i 90 dni.

Zarządzanie danymi:

Zapisy dziennika, wykresy trendów, raporty opisujące stopień zrealizowania celów terapeutycznych, wykresy pokazujące wyniki dla standardowego dnia lub tygodnia.

Dodatkowe funkcje:

Glukometr włącza się automatycznie po włożeniu do niego testu paskowego i automatycznie wyłącza się po dwóch minutach, jeśli nie zostanie naciśnięty żaden przycisk.

POBIERANIE DANYCH

z glukometru; z pompy insulinowej.

MONITOROWANIE

poziomu glukozy we krwi; danych dotyczących użycia insuliny; spożywanych węglowodanów; danych dotyczących przyjmowanych leków.

JĘZYK

niemiecki, angielski (wymienić odpowiednie : angielski, chiński uproszczony, duński, holenderski, francuski, niemiecki, włoski, koreański, norweski, polski, portugalski, hiszpański, szwedzki, turecki).

SYSTEM OPERACYJNY

Windows (patrz: Tabela).

Zalety i funkcjonalność
 • Szybki transfer danych z glukometru lub pompy insulinowej Accu-Chek za pomocą jednego kliknięcia – oszczędność czasuredukcja ryzyka błedów związanych z ręcznym wprowadzaniem danych oraz ułatwienie zrozumienia zgromadzonych informacji.
 • Śledzenie istotnych informacji dotyczących zdrowia, w tym oprócz glikemiitakże stężenia hemoglobiny glikowanej HbA1cciśnienia krwipoziomu cholesterolumasy ciała oraz podaży insuliny.
 • Dane przedstawione za pomocą wykresówgrafów lub raportów – wyraźnie pokazują, jak duży wpływ na stężenie glukozy we krwi mają przyjmowane lekidieta oraz poziom aktywności fizycznej.
 • Możliwość dostosowania ustawień do indywidualnych celów terapeutycznych użytkownika.
 • Opcja drukowania raportów lub przesyłania ich do lekarza e-mailem albo faksem.  
 • Łatwa rozpoczęcie użytkowania dzięki kreatorowi konfiguracji (setup wizard).
Dodatkowa specyfikacja
Kompatybilność:

Glukometry i pompy insulinowe Accu-Chek.

Platforma i procesor:

Komputer PC kompatybilny z IBM® i Intel® z procesorem Pentium® III 600 MHz lub szybszym (32-bitowym).

System operacyjny:

Windows® 7, 8 lub 8.1, Windows Vista®, Windows XP wersja Service Pack 3, Windows Server® 2008 R2, Windows Server 2008 lub Windows Server 2003, lub wyższy.

Pamięć:

256 MB RAM;

600 MB wolnego miejsca na twardym dysku.

Kabel do transferu danych:

USB

Połączenie z glukometrem i pompą insulinową:

Okno podczerwieni (IR) lub kabel USB (szczegóły: Podręcznik użytkownika).

Języki:

Angielski, chiński uproszczony, duński, holenderski, francuski, niemiecki, włoski, koreański, norweski, polski, portugalski, hiszpański, szwedzki, turecki.