Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
hamburger overlay

Hipoglikemia

Co to jest hipoglikemia?

Hipoglikemia to stan, w którym stężenie glukozy we krwi spada poniżej normy. Według Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (2015) hipoglikemię rozpoznaje się przy obniżeniu stężenia glukozy we krwi poniżej 70 mg/dl (3,9 mmol/l), niezależnie od występowania objawów klinicznych.

UWAGA: omów z lekarzem jak rozpoznać niedocukrzenie, jakie są objawy i jak postępować, jeśli wystąpi.

Charakterystyczne objawy niedocukrzenia:

UWAGA: rodzaj i nasilenie objawów niedocukrzenia mogą być różne. Mogą też się zmieniać u tego samego chorego w toku choroby. Zdarza się, iż u części chorych nie występują charakterystyczne objawy - stan taki określany jest jako „nieświadomość hipoglikemii”. Jednym z czynników, który zaburza odczuwanie hipoglikemii są wcześniej przebyte epizody niedocukrzeń.

W zależności od stopnia nasilenia objawów niedocukrzenia możemy wyróżnić hipoglikemię:

  1. łagodną
  2. umiarkowaną
  3. ciężką

W pierwszych dwóch przypadkach pacjent jest w stanie pomóc sobie sam. Ciężka hipoglikemia wymaga pomocy otoczenia, a czasem pilnej interwencji medycznej.

Jakie są najczęstsze przyczyny hipoglikemii?

  • zbyt duża dawka insuliny (lub doustnego leku hipoglikemizującego),
  • błędy w odżywianiu: pominięcie posiłku, zbyt mały posiłek, za długa przerwa między posiłkami, zwiększony odstęp między iniekcją insuliny a posiłkiem,
  • intensywny lub długotrwały wysiłek fizyczny,
  • spożycie alkoholu.

Co zrobić w przypadku wystąpienia hipoglikemii?

  1. W przypadku łagodnych objawów niedocukrzenia skontroluj stężenie glukozy we krwi (celem wyeliminowania innych przyczyn złego samopoczucia). Jeśli jednak nie masz takich możliwości przystąp niezwłocznie do poniższych czynności:
  • spożyj około 10-20 g glukozy lub 2-4 kostki cukru lub ½-1 szklanki soku owocowego i odczekaj około 15 minut. Zmierz ponownie stężenie glukozy we krwi. Jeśli po tym czasie nie zauważysz poprawy – powtórz czynności.

UWAGA: ze względu na dodatek tłuszczu, który spowalnia wchłanianie glukozy nie są zalecane wyroby czekoladowe; nie stosuj również wówczas napojów light – one nie zawierają cukru i nie mogą służyć do leczenia hipoglikemii.

  • po ustąpieniu niepokojących objawów zjedz posiłek zawierający węglowodany złożone np. kanapkę,
  • po około 60 minutach ponownie skontroluj stężenie glukozy.
  1. Jeśli Twoje samopoczucie nie pozwala na powyżej opisane czynności lub nie poprawia się pomimo ich zastosowania niezwłocznie wezwij pomoc.

W jaki sposób zapobiegać niedocukrzeniom?

  1. Każda osoba z cukrzycą może być narażona na wystąpienie niedocukrzenia, dlatego istotne jest abyś umiał je rozpoznać i wiedział w jaki sposób sobie pomóc.
  2. Ustal z lekarzem zasady postępowania podczas hipoglikemii.
  3. Badaj systematycznie stężenie glukozy we krwi zgodnie ze wskazówkami lekarza.
  4. Przed intensywnym/długotrwałym wysiłkiem fizycznym, w jego trakcie i po nim, kontroluj stężenie glukozy we krwi – ustal z lekarzem jak postępować, aby zapobiegać hipoglikemii związanej z wysiłkiem (odpowiednie zmniejszenie dawki insuliny lub doustnego leku przeciwcukrzycowego, spożycie dodatkowych węglowodanów).
  5.  Zapisuj w dzienniczku samokontroli kiedy wystąpiło niedocukrzenie i jakie towarzyszyły mu objawy; każdy epizod hipoglikemii przeanalizuj i omów z lekarzem. Jeżeli nie odczuwasz objawów związanych z hipoglikemią (nieświadomość hipoglikemii) poproś lekarza o wskazówki odnośnie właściwego postępowania.
  6. Noś zawsze ze sobą glukozę, kostki cukru lub mały sok owocowy.
  7. Zaopatrz się w bransoletkę lub kartę z informacją, że chorujesz na cukrzycę - to przyspieszy właściwą pomoc.

Roche informuje, iż niniejsza ulotka zawiera informacje ogólne, które nie mogą służyć do dokonywania zmian w postępowaniu i leczeniu bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym pacjenta.

 

Udostępnij

Artykuł z kategorii