Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Opieka nad dziećmi

Rozpoznanie cukrzycy nie powinno ujemnie wpłynąć na jakość życia Twego dziecka. Na Ciebie i Twoje dziecko spadnie więcej odpowiedzialności na całe lata, ale zwiększona samodyscyplina może dla dziecka okazać się przydatną umiejętnością.

Rozpoznanie cukrzycy u niemowlęcia lub małego dziecka może mieć większe konsekwencje dla rodziców niż dla dziecka. Przecież dziecko jest całkowicie zależne od Twojej opieki, nie tylko jeśli chodzi o leczenie cukrzycy. Nawet kiedy dziecko zaczyna chodzić i mówić, cukrzyca stanowi bardzo niewielką część jego życia. Dzieci żyją chwilą. Badanie pomiaru cukru lub zastrzyk, które stanowiły taki problem rano, zostały już dawno zapomniane.

Skorzystaj z każdej możliwości poszerzenia swojej wiedzy o cukrzycy. Zostań członkiem miejscowego Stowarzyszenia Chorych na Cukrzycę i poznaj inne rodziny, które stykają się codziennie dokładnie z tymi samymi problemami. Pamiętaj, aby dbać także o siebie. Codzienne obowiązki związane z leczeniem cukrzycy mogą zająć Ci dużo czasu, nieraz muszą być wykonywane z godziny na godzinę. Pamiętaj jednak o sobie i koniecznym odpoczynku.

Kliknij poniższe linki i pobierz bezpłanie 2 poradniki:

Poradnik dla rodziców

Poradnik dla nauczycieli

Rozmowy z dzieckiem

Tylko Ty możesz wiedzieć, jaki zakres informacji podać dziecku i kiedy będzie ono w stanie zrozumieć więcej. Przez pewien czas mogą wystarczyć podstawowe informacje o cukrzycy, wystarczy że będzie ono wiedziało, że ma zbyt wysoki poziom cukru we krwi i potrzebuje insuliny, aby go zmniejszyć.
Ale dobrze jest wcześnie zacząć mówić o cukrzycy i o swoich uczuciach. Skup się na faktach dotyczących wyników pomiaru poziomu cukru we krwi i zastrzyków - nawet niemowlęta reagują na sposób w jaki do nich mówimy, co może dostarczyć więcej informacji, aniżeli same słowa, których używamy.

Wskazówki do opieki nad małymi dziećmi

  • Uważnie słuchaj swego dziecka. Czy są sprawy nie do końca przez nie zrozumiałe?
  • Uważnie dobieraj słowa. Nie nazywaj odczytów poziomu cukru we krwi “dobrymi” lub „złymi"; zamiast nich użwyaj terminów „wysokie”, „niskie” lub „prawidłowe”.
  • Pochwal dziecko za odwagę, kiedy nadchodzi czas pomiaru lub zastrzyku.
  • Przeprowadzając pomiar lub wstrzyknięcie bądź czuły i kochający.
  • Pozwól dziecku brać udział w samokontroli np. przez wybranie palca na badanie lub masowanie miejsca po badaniu.
  • Zmieniaj regularnie miejsca nakłuć. Najlepiej unikać nakłucia w to samo miejsce przed upływem 30 dni.
  • Przygotuj wszystko przed przeprowadzeniem testu. Powinno to się odbyć szybko i spokojnie. Im mniej Ty się sam denerwujesz, tym mniej denerwuje się też dziecko.
  • Ustal z lekarzem dietę, pory mierzenia cukru oraz podawania insuliny w sposób odpowiedni dla Twego dziecka.

 

 

Udostępnij

Artykuł z kategorii