Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
hamburger overlay

Hiperglikemia

Co to jest hiperglikemia?

Hiperglikemia to stan, w którym stężenie glukozy we krwi przekracza prawidłowe wartości. Cukrzyca jest chorobą, której hiperglikemia jest charakterystyczną cechą. U osoby leczonej z powodu cukrzycy lekarz ustala indywidualnie cele leczenia (jakie stężenia glukozy we krwi będą za wysokie a jakie za niskie i o jakich porach).

Jakie objawy występują podczas hiperglikemii?

O hiperglikemii należy pamiętać m. innymi przy nawracających infekcjach dróg moczowo-płciowych, trudno gojących się ranach, zmianach ropnych na skórze.

Umiarkowana hiperglikemia często nie daje żadnych objawów – z tego powodu cukrzyca typu 2 jest często rozpoznawania i leczona z kilkuletnim opóźnieniem.

Najczęstsze przyczyny hiperglikemii u osób chorych na cukrzycę.

  • niewystarczająca dawka insuliny (lub doustnego leku hipoglikemizującego)
  • zaniechanie leczenia (odstawienie insuliny, doustnych leków hipoglikemizujących)
  • błędy w odżywianiu: zwiększone spożycie pokarmów
  • zbyt mała aktywność fizyczna
  • dodatkowe choroby np. infekcje takie jak: zapalenie gardła, oskrzeli, zakażenie układu moczowego i inne
  • sytuacje stresowe

Dlaczego hiperglikemia jest niekorzystna?

Tak jak już wspomniano wcześniej, umiarkowana hiperglikemia może nie dawać wyraźnych objawów. Jest jednak dla Ciebie stanem bardzo niekorzystnym. Utrzymywanie się podwyższonego stężenia glukozy we krwi może prowadzić do ostrych i przewlekłych powikłań cukrzycy. Ostrym powikłaniem hiperglikemii, które może rozwinąć się w ciągu kilku dni jest kwasica ketonowa. Objawami alarmowymi sugerującymi jej wystąpienie mogą być bóle brzucha, nudności, wymioty, stężenie glukozy we krwi >250 mg% – w przypadku wystąpienia takich objawów zbadaj mocz na obecność ciał ketonowych i skontaktuj się z lekarzem. Kwasica jest stanem zagrożenia życia wymagającym niezwłocznego wdrożenia odpowiedniego leczenia w warunkach szpitalnych. Przewlekłe powikłania hiperglikemii rozwijają się na przestrzeni kilku lat. Obejmując uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów, mogą doprowadzić do zaburzeń widzenia, uszkodzenia nerek, zaburzeń czucia, rozwoju chorób układu krążenia (zawał serca) i innych.

W jaki sposób zapobiegać hiperglikemii?

  • ustal z lekarzem jakie są Twoje docelowe stężenia glukozy we krwi
  • systematycznie oznaczaj stężenie glukozy we krwi według zasad ustalonych szczegółowo z lekarzem (jak często i o jakich porach) a także dodatkowo w razie złego samopoczucia
  • ustal z lekarzem jak postępować podczas hiperglikemii
  • przestrzegaj zaleconego schematu leczenia, a w razie potrzeby modyfikuj je według wskazówek przekazanych przez lekarza
  • bądź aktywny fizycznie (omów z lekarzem jakie formy aktywności fizycznej są dla Ciebie wskazane, a jakie są przeciwwskazane i jak zapobiegać niedocukrzeniu)
  • stosuj się do zasad odżywiania zalecanych dla chorych na cukrzycę (omów ten temat z lekarzem lub dietetykiem: dotyczy to m. in. ilości i pór zalecanych posiłków, obliczania tak zwanych wymienników węglowodanowych czy kalorii w posiłkach itp.)
  • poszerzaj systematycznie swoją wiedzę na temat cukrzycy.

Roche informuje, iż niniejsza ulotka zawiera informacje ogólne, które nie mogą służyć do dokonywania zmian w postępowaniu i leczeniu bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym pacjenta.

 

 

 

Udostępnij

Artykuł z kategorii